Propunere legislativă pentru modificarea şi completarea Legii 62 din 10 mai 2011 a dialogului social - republicată

Număr de înregistrare Senat: L399/2013
Număr de înregistrare Camera Deputaților:
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Andronescu Ecaterina - senator PSD; Arcaş Viorel - senator PSD; Ardelean Ben-Oni - senator PNL; Bădălău Niculae - senator PSD; Belacurencu Trifon - senator PSD; Bereanu Neculai - senator PSD; Bodog Florian Dorel - senator PSD; Bota Marius-Sorin-Ovidiu - senator PSD; Bumbu Octavian-Liviu - senator UNPR; Butunoi Ionel-Daniel - senator PSD; Calcan Valentin-Gigel - senator PSD; Chelaru Ioan - senator PSD; Chiriac Viorel - senator PSD; Ciorbea Victor - senator PNL; Coca Laurenţiu-Florian - senator PSD; Cordoş Alexandru - senator PSD; Creţu Gabriela - senator PSD; Croitoru Cătălin - senator PSD; Donţu Ovidiu-Liviu - senator PSD; Dumitrescu Cristian-Sorin - senator PSD; Federovici Doina-Elena - senator PSD; Filip Petru - senator PSD; Firea Gabriela - senator PSD; Frătean Petru-Alexandru - senator PSD; Marian Valer - senator PSD; Mitu Augustin-Constantin - senator PSD; Mocanu Victor - senator PSD; Moga Nicolae - senator PSD; Mohanu Nicolae - senator PSD; Mutu Gabriel - senator PSD; Nicolae Şerban - senator PSD; Nicula Vasile-Cosmin - senator PSD; Oprea Stefan-Radu - senator PSD; Pavel Marian - senator PSD; Pop Gheorghe - senator PSD; Pop Liviu-Marian - senator PSD; Rotaru Ion - senator PSD; Saghian Gheorghe - senator PSD; Sârbu Ilie - senator PSD; Savu Daniel - senator PSD; Silistru Doina - senator PSD; Stuparu Timotei - senator PSD; Suciu Matei - senator PSD; Tătaru Dan - senator PSD; Tătaru Nelu - senator PNL; Vâlcov Darius-Bogdan - senator PSD; Valeca Şerban-Constantin - senator PSD; Bărbulescu Daniel-Ionuţ - deputat PSD; Birchall Ana - deputat PSD; Buicu Corneliu-Florin - deputat PSD; Cristea Aurelia - deputat PSD; Cristea Victor - deputat PSD; Delureanu Virgil - deputat PSD; Dima Toader - deputat PSD; Dragomir Viorel Marian - deputat PSD; Florea Daniel - deputat PSD; Grama Horia - deputat PSD; Iane Daniel - deputat PNL; Iordache Florin - deputat PSD; Itu Cornel - deputat PSD; Manda Iulian Claudiu - deputat PSD; Marcoci Vlad - deputat PSD; Nassar Rodica - deputat PSD; Nica Nicolae-Ciprian - deputat PSD; Niţă Emil - deputat PSD; Pâslaru Florin-Costin - deputat PSD; Peia Ninel - deputat PSD; Podaşcă Gabriela-Maria - deputat PSD; Resmeriţă Cornel-Cristian - deputat PSD; Roman Ioan Sorin - deputat PSD; Tîlvăr Angel - deputat PSD; Tiuch Cătălin - deputat PSD; Varga Vasile - deputat PNL; Vlase Petru Gabriel - deputat PSD
Număr de articole:1
Avizul Consiliului Legislativ:658/03.07.2013
Procedura de urgență:Nu
Stadiu:A devenit Legea 1/11.01.2016 publicatã în M.O. 26/14.01.2016
Caracterul legii:Organică
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
27-05-2013 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b318
04-06-2013 trimis pentru aviz la Consiliul Economic şi Social
04-06-2013 trimis pentru aviz la Consiliul legislativ (termen: 04.07.2013)
04-06-2013 trimis pentru punct de vedere la Guvern
25-06-2013 primire aviz de la Consiliul Economic şi Social - cu nr. 1968/25.06.2013 (favorabil)
03-07-2013 primire aviz de la Consiliul legislativ - cu nr. 658/03.07.2013 (favorabil)
03-09-2013 cu nr.L399 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
03-09-2013 trimis pentru raport la Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială (TERMEN: 01/10/2013)
03-09-2013 trimis pentru aviz la Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi (TERMEN: 24/09/2013)
03-09-2013 trimis pentru aviz la Comisia pentru egalitatea de şanse (TERMEN: 24/09/2013)
19-09-2013 Comisia pentru egalitatea de şanse transmite avizul cu nr. 102-FAVORABIL
24-09-2013 Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi transmite avizul cu nr. 172-FAVORABIL
14-10-2013 primire punct de vedere de la Guvern - cu nr. 1816/14.10.2013 (negativ)
29-10-2013 Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială depune raportul cu nr. 155-FAVORABIL cu amendamente
05-11-2013 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
06-11-2013 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
06-11-2013 adoptat de Senat (nr. voturi: DA= 95 NU=1 AB=11) (cu titlul: Lege pentru modificarea şi completarea Legii dialogului social nr.62/2011)
13-05-2015 adoptat de Camera Deputaților (cu titlul: Lege pentru modificarea şi completarea Legii dialogului social nr.62/2011)
18-05-2015 depus la Secretarul general și anunțat în plenul Senatului, pentru exercitarea dreptului de sesizare asupra constitutionalității legii
10-06-2015 Înregistrat la Senat pentru reexaminare cu nr.L399
10-06-2015 Președintele României cere reexaminarea legii
15-06-2015 trimis pentru raport privind cererea de reexaminare formulată de Președintele României, la Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială (TERMEN: 08/09/2015)
15-06-2015 trimis pentru aviz privind cererea de reexaminare formulată de Președintele României, la Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi (TERMEN: 07/09/2015)
15-06-2015 trimis pentru aviz privind cererea de reexaminare formulată de Președintele României, la Comisia pentru egalitatea de şanse (TERMEN: 07/09/2015)
03-09-2015 Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi transmite avizul cu nr. 180-FAVORABIL
08-09-2015 Comisia pentru egalitatea de şanse transmite avizul cu nr. 94-FAVORABIL
15-09-2015 Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială depune raportul cu nr. 360-FAVORABIL cu amendamente
21-09-2015 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
21-09-2015 respins de Senat (nr. voturi: DA= 77 NU=28 AB=0)
22-12-2015 adoptat de Camera Deputaților
22-12-2015 depus la Secretarul general și anunțat în plenul Senatului, pentru exercitarea dreptului de sesizare asupra constitutionalității legii
30-12-2015 trimis la promulgare
08-01-2016 promulgat prin decret nr:1/08/01/2016; devine legea nr. 1/11/01/2016
14-01-2016 publicată în Monitorul Oficial nr: 26/14/01/2016

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- avizul Consiliului Economic şi Social
- punctul de vedere al Guvernului
- aviz - Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi
- aviz - Comisia pentru egalitatea de şanse
- raportul comisiei sesizate în fond
- forma adoptată de Senat
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- forma adoptată de Camera Deputaţilor
- adresa pentru exercitarea dreptului de sesizare a Curţii Constituţionale
- forma trimisă la promulgare
- cerere de reexaminare a Preşedintelui României
- avizul comisiei la reexaminare
- raportul comisiei la reexaminare
- forma adoptată de Camera Deputaţilor - în urma reexaminării
- adresa prin care forma reexaminată e transmisă la cealaltă Cameră
- adresa pentru exercitarea dreptului de sesizare a Curţii Constituţionale în urma reexaminării
- forma trimisă la promulgare după reexaminare
- decretul de promulgare
- adresa pentru forma promulgată
- forma promulgată
- Evaluare primară
Adresa poştală: Calea 13 Septembrie 1-3, sector 5, Bucureşti, 050711; Centrala: +40 21 414 1111 +40 21 316 0300.
Hartă Site
Go to top