Propunere legislativă privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea Băncii de Resurse Genetice pentru Legumicultură, Floricultură, Plante Aromatice şi Medicinale Buzău

Număr de înregistrare Senat: L520/2018
Număr de înregistrare Camera Deputaților:
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Romaşcanu Lucian - senator PSD; Sbîrnea Liliana - senator PSD; Andrei Alexandru-Ioan - deputat PSD; Axinte Vasile - deputat PSD; Bârlădeanu Dragoş-Petruţ - deputat PSD; Boboc Tudoriţa-Rodica - deputat PSD; Bontea Vlad - deputat PSD; Budăi Marius-Constantin - deputat PSD; Căciulă Aurel - deputat PSD; Calotă Florică Ică - deputat ALDE; Căprar Dorel-Gheorghe - deputat PSD; Chiriac Viorel - deputat PSD; Ciocan Dan - deputat PSD; Ciolacu Ion-Marcel - deputat PSD; Cîtea Vasile - deputat PSD; Cobuz Maricela - deputat PSD; Cocoş Vasile - deputat PSD; Cuc Alexandru-Răzvan - deputat PSD; Dinu Cristina-Elena - deputat PSD; Dîrzu Ioan - deputat PSD; Dobrică Ionela Viorela - deputat PSD; Floroiu Ionel - deputat PSD; Furtună Mirela - deputat PSD; Găină Mihăiţă - deputat PSD; Gavrilă Camelia - deputat PSD; Gavriliţă Bianca - Miruna - deputat PSD; Gheorghiu Bogdan - deputat PNL; Goga Octavian - deputat PSD; Huncă Mihaela - deputat PSD; Iancu Marius-Ionel - deputat PSD; Iftimie Neculai - deputat PSD; Lazăr Sorin - deputat PSD; Matei Călin-Vasile-Andrei - deputat PSD; Meiroşu Marilena-Emilia - deputat Independent; Mînzatu Roxana - deputat PSD; Muşoiu Ştefan - deputat PSD; Neaţă Eugen - deputat PSD; Nicolae Andrei - deputat PSD; Niţă Nicu - deputat PSD; Oteşanu Daniela - deputat PSD; Păle Dănuţ - deputat PSD; Petcu Toma-Florin - deputat ALDE; Petrea Gabriel - deputat PSD; Podaşcă Gabriela-Maria - deputat Independent; Pop Andrei - deputat PSD; Presură Alexandra - deputat PSD; Radu Anişoara - deputat PSD; Radu Nicolaie-Sebastian-Valentin - deputat PSD; Răduț Violeta - deputat PSD; Rotaru Răzvan-Ilie - deputat PSD; Şarapatin Elvira - deputat PSD; Simionca Ionuţ - deputat PMP; Şotcan Theodora - deputat PSD; Stancu Florinel - deputat PSD; Stănescu Alexandru - deputat PSD; Ştefănescu (Peţa) Eliza-Mădălina - deputat PSD; Suciu Vasile-Daniel - deputat PSD; Teiş Alina - deputat PSD; Terea Ioan - deputat PSD; Tîlvăr Angel - deputat PSD; Todor Adrian - deputat PSD; Tripa Florin-Dan - deputat PSD; Ursu Răzvan-Ion - deputat PSD; Vîrză Mihăiţă - deputat PSD; Vişan George-Gabriel - deputat PSD; Vrăjitoru Sorinel-Marian - deputat PSD; Zamfira Constantin-Cătălin - deputat PSD
Număr de articole:17
Avizul Consiliului Legislativ:678/12.07.2018
Procedura de urgență:Da
Stadiu: în lucru, la comisiile permanente ale Senatului
Caracterul legii:Ordinară
Termen adoptare: Termenul de adoptare tacită este de 45 de zile, și se calculează de la data de 04.09.2018.
Termenul se împlinește la data de 21.11.2018.
Termenul este calculat conform art. 75 alin.(2) și art. 115 alin(5) din Constituția României, republicată, coroborat cu art. 113-115 din Regulamentul Senatului.
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
04-06-2018 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b286 (adresa nr.bpi457/2018/04/06/2018)
12-06-2018 trimis pentru aviz la Consiliul Economic şi Social
12-06-2018 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 12.07.2018)
12-06-2018 trimis pentru punct de vedere la Guvern
02-07-2018 primire aviz de la Consiliul Economic şi Social - cu nr. 3533/02.07.2018 (favorabil)
12-07-2018 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 678/12.07.2018 (negativ)
04-09-2018 cu nr.L520 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
04-09-2018 trimis pentru raport la Comisia pentru agricultură, industrie alimentară şi dezvoltare rurală (TERMEN: 02/10/2018)
04-09-2018 trimis pentru aviz la Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital (TERMEN: 25/09/2018)
04-09-2018 trimis pentru aviz la Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială (TERMEN: 25/09/2018)
11-09-2018 prezentare în Biroul Permanent cu nr.L520Comisia pentru agricultură, silvicultură şi dezvoltare rurală solicită decalarea termenului de depunere a raportului pentru data de 23.10.2018
19-09-2018 Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială transmite avizul cu nr. 345-NEGATIV

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- adresa de desesizare a Camerei care nu are competenţă de primă Cameră sesizată
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- avizul Consiliului Economic şi Social
- aviz - Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială
- Evaluare primară
Adresa poştală: Calea 13 Septembrie 1-3, sector 5, Bucureşti, 050711; Centrala: +40 21 414 1111 +40 21 316 0300.
Hartă Site
Go to top