Raport de monitorizare media online Senatul Romaniei
[ 2012-11-13]
Senatul Romaniei || Biroul Permanent al Senatului || Comisiile Senatului || Alte stiri

Senatul Romaniei (43)

Biroul Permanent al Senatului (22)

Comisiile Senatului (18)

Alte stiri (14)




Senatul Romaniei (43)

Ajutoare acordate de UE pentru gherleni (Sursa: presalocala.com; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Alina Ilioi - - 12-11-2012 Nouă oamenilor ne este greu să recunoaștem că avem frică de ceva. Preferăm să ignorăm acea senzație de furnicături prin piele, de un ghem în stomac sau gura uscată. E mai simplu când ne prefacem că nu sunt acolo. Dar ele sunt. Sunt și până nu le identificăm și nu... - Alexandru Buiuc - - 12-11-2012 Istoria are modul său propriu de a-și arăta adevărurile.

Alegeri 2012 (Sursa: ziarulprahova.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

(Luni, 12 noiembrie 2012) - Galerie foto - Te informam, ca sa stii cum sa votezi - Ziarul PRAHOVA ramane consecvent ca, ori de cate ori, in Romania, urmeaza sa se desfasoare evenimente importante - asa cum sunt alegerile - sa informeze cititorii asupra prevederilor legale stabilite in acest sens, astfel incat acestia sa fie cat mai bine informati despre votul pe care urmeaza sa-l exercite.

Alegeri parlamentare Vrancea 2012 (Sursa: ziare.com; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Vrancenii sunt chemati, pe 9 decembrie, pentru a-i alege pe cei care ii vor reprezenta, in urmatorii patru ani, in Parlament. - Printre candidatii cu notoritate din acest judet se afla - Miron Mitrea , - Nini Sapunaru sau - Petru Filip .

Antonescu: Elementul de unitate este esential în campanie. (Sursa: romanialibera.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Preşedintele PNL şi cofondatorul USL, Crin Antonescu a declarat, luni, că USL are un program deja stabilit pentru campania electorală şi că urmează să efectueze o serie de vizite în teritoriu. - ”Avem stabilite, în vederea acestei campanii electorale, o serie de acţiuni comune la care liderii USL vor participa împreună.

Antonescu: „Transilvania rămâne pe lista cu priorităţi a Guvernului ... (Sursa: presalocala.com; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Alina Ilioi - - 12-11-2012 Nouă oamenilor ne este greu să recunoaștem că avem frică de ceva. Preferăm să ignorăm acea senzație de furnicături prin piele, de un ghem în stomac sau gura uscată. E mai simplu când ne prefacem că nu sunt acolo. Dar ele sunt. Sunt și până nu le identificăm și nu... - Alexandru Buiuc - - 12-11-2012 Istoria are modul său propriu de a-și arăta adevărurile.

Aroganţa unor analfabeţi (Sursa: newspad.ro; Data aparitiei: 2012-11-11; Autor: )

România a devenit un sat fără câini. Nu-i mai sunt respectate simbolurile, nu-i mai sunt respectate valorile umane şi nici instituţiile. Mai nou, Imnul Naţional, "Deşteaptă-te române", cântec mobilizator pentru naţiune de-a lungul istoriei sale, a devenit şi el bătaia de joc a unor analfabeţi.

Audieri în Congres în cazul de adulter care a determinat demisia lui David Petraeus. (Sursa: romanialibera.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Oficiali ai FBI şi CIA urmează să prezinte, marţi, în Congres ancheta privind adulterul care a determinat demisia surpriză a directorului CIA David Petraeus, potrivit presei americane, citate de AFP, scrie Mediafax . - Această demisie intervine după o serie de e-mailuri "ameninţătoare" adresate de amanta generalului Petraeus unei a doua femei pe care ea ar fi considerat-o drept rivala sa.

Basescu loveste USL unde doare mai tare (Sursa: ziaruldeiasi.ro; Data aparitiei: 2012-11-13; Autor: )

"Desemnez un premier care sa serveasca interesului national. Nu mi-e frica de suspendare", a declarat aseara presedintele in primul sau discurs de dupa referendum n din partea USL, ministrul pentru relatia cu Parlamentul a confirmat intentia de suspendare, dar numai in anumite conditii. - Dupa alegerile din decembrie, presedintele va desemna un premier care sa serveasca interesului national. Anuntul a fost facut aseara chiar de Traian Basescu.

Băsescu: România, suspectată că nu mai e capabilă de alegeri ... (Sursa: mediafax.ro; Data aparitiei: 2012-11-13; Autor: )

Voi desemna un premier care să servească interesului naţional. Povestea pe care o vehiculează orice politician cu suspendarea mea nu mă impresionează. Nu sunt un om căruia să-i fie frică de ceva. Sau în orice caz nu de politicieni. - România este suspectată că nu poate organiza alegeri libere, ca urmare a fraudelor de la referendum. Vom avea de suportat ruşinea de a avea observatori OSCE, stat membru al Uniunii Europene.

Buletin Electoral-Candidaţii USL au fost prezenţi în judeţ (Sursa: observator.ro; Data aparitiei: 2012-11-13; Autor: )

Monday, 12 November 2012 | - Candidatul USL pentru Colegiul 2 Camera Deputaților, deputatul liberal Mihai Lupu, și candidatul USL pentru Colegiul 1 Senat, senatorul liberal Puiu Hașotti, au fost prezenți sâmbătă, 10 noiembrie 2012, la invitația primarului Ancuța Belu, în localitatea Mihail Kogălniceanu, la prima ediție a Zilelor Comunei.

Catalin Radulescu: Am daramat Guvernul Boc si Ungureanu, nu o sa ma sperii de un urs gunoier (Sursa: bitpress.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Mircea Andrei si-a revazut fostii colegi de generala Week-end-ul ce tocmai a trecut a fost unul ... - Astazi   36 accesari - Ionut Elie Zisu: Sper sa ma integrez cat mai repede in realitatile orasului Pitesti Promisiunile candidatilor USL Arges... - Astazi   39 accesari - Constantin Tamaga: Viata mea, cariera mea, au fost intotdeauna legate de satul argesean Promisiunile candidatilor USL Arges...

Catedra Internationala Onorifica pentru Strategia UE pentru Regiunea Dunarii (SUERD) (Sursa: prwave.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Publicat de Violeta-Loredana Pascal - in parteneriat cu Academia Romana formeaza expertii de varf in probleme dunarene Mari oportunitati deosebite de finantare si actiune se deschid prin Strategia UE pentru Regiunea Dunarii (SUERD), aprobata inca de acum un an de Consiliul UE. Recent, in cadrul alocarilor pentru Cooperarea Teritoriala Europeana ce vor totaliza 11,9 miliarde Euro in perioada 2014-2020, Comisia Europeana a dat unda verde unei sub-linii speciale de finantare a Regiunii Dunarii.

Colegiul nr. 6 Camera Deputaților – Războiul greilor: Vreme – Avram (Sursa: ziaruldebacau.ro; Data aparitiei: 2012-11-13; Autor: )

555 citiri - Bătălia în Colegiul 6, care include și municipiul Onești, se va da între deputatul în funcție, Valerian Vreme, și reprezentantul USL, Constantin Avram. În lupta politică va reintra și cel mai tânăr senator ales în ’90 și un șef la cercetași. - Ștefan POPA - Colegiul electoral nr. 6 este format din municipiul Onești (primar UNPR) și comunele Gura Văii (PNL), Helegiu (PNL) și Livezi (PDL). Numărul alegătorilor înscriși pe listele electorale este de 60.382.

Corina Cretu s-a casatorit. Iliescu: Avea nevoie, ca era cam stinghera! VIDEO (Sursa: enational.ro; Data aparitiei: 2012-11-11; Autor: )

Europarlamentarul PSD Corina Cretu s-a casatorit sambata cu omul de afaceri Ovidiu Rogoz. La fericitul eveniment au participat mai multi lideri ai USL. - (foto: rtv.net) - Corina Cretu si sotul ei au hotarat sa faca si nunta si cununia religioasa in aceeasi zi. Casatoria civila a avut loc la Primaria Sectorului 1.

Crin Antonescu: „Guvernul Ponta va acorda prioritate proiectelor din Transilvania” (Sursa: presalocala.com; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Președintele PNL și coliderul USL, Crin Antonescu anunță că în România după alegerile parlamentare, se va accelera procesul de reconstrucţie a României și a asigurat că  „Guvernul Ponta va acorda prioritate proiectelor din Transilvania” . - Liderul liberal a asigurat ardelenii că „toate regiunile să se bucure de o adevărată descentralizate” și că  „Transilvanie ar trebui să se bucure şi de o  oarecare autonomie” . - 1.

Dan radu rusanu (pnl): acordul romaniei cu fmi trebuie renegociat (Sursa: stiri.acasa.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Acordul Romaniei cu Fondul Monetar International ar trebui renegociat, este de parere Dan Radu Rusanu, vicepresedintele PNL. Rusanu sustine ca nu este normal sa privatizezi companii de "importanta strategica", nominalizand aici TransElectrica, Transgaz si CFR Marfa. - Declaratiile liberalului vin in contextul in care presedintele Traian Basescu s-a intalnit, joi, cu o - delegatie a FMI .

Declaratii politice cu toate panzele sus (Sursa: enational.ro; Data aparitiei: 2012-11-11; Autor: )

Dupa ce a cernut cu privirea sa de istoric si liberal clasa politica, Neagu Djuvara a ales un singur bob: Traian Basescu . - Neagu Djuvara s-a suit in barca lui Basescu - Personalitate ”foarte bizara”, care are si ”foarte multe bube in cap”, Basescu scapa doar cu pomenirea in treacat a ”chestiei cu vanzarea flotei” si aprecierile deplasate facute la adresa Regelui Mihai.

Disidenţii din PNL, ATAC VIOLENT la Crin Antonescu: Măscăricii politici vin şi pleacă (Sursa: 360romania.eu; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Execuţiile politice vin şi trec, măscăricii politici la fel, rămâne doar ceea ce facem noi, ceilalţi, oamenii serioşi, pentru România”, a spus sâmbătă vicepreşedintele PNL Vlad Moisescu, la lansarea candidaţilor USL sector 1, notează NewsIn. Chiliman i-a ţinut isonul. Primarul Sectorului 1 le-a spus candidaților USL să nu copieze năravurile președintelui Traian Băsescu, cerându-le să fie atenți să nu-l înlocuiască pe acesta "cu un individ mai rău, mai lipsit de caracter și de bun-simț

Djuvara: "Becali e un primitiv, un cretin profund". (Sursa: afacerilaminut.ro; Data aparitiei: 2012-11-11; Autor: )

Istoricul Neagu Djuvara, un cunoscut critic al politicii duse de Crin Antonescu la varful PNL, a readus in discutie subiectul intrarii lui Gigi Becalii in randul liberalilor. Astfel, intr-un interviu acordat RTV, Djuvara il “gratuleaza” pe Becali cu cele mai excentrice etichete si vorbeste despre cum se vede Romania prin ochii strainilor, in lumina ultimelor evolutii politice din tara noastra. ‘Becali asta e un primitiv, e un cretin profund, cum poti sa faci politica cu astia. (read article…)

Horia Cristian “Nu aceasta este tara in care vreau sa traiesc” (Sursa: ziarelive.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Uniunea Social Liberala si Alianta Romania Dreapta intra in competitia pe Bucuresti pentru Camera Deputatilor cu oameni in majoritate noi, unii aflandu-se chiar pentru prima oara in postura de candidat… - Presedintele interimar Crin Antonescu se va intalni, luni, la Palatul Cotroceni, cu premierul Victor Ponta si presedintii celor doua Camere ale Parlamentului, intalnirea avand loc inaintea sedintelor… - Presedintele interimar Crin Antonescu se va intalni, luni, la Palatul Cotroceni, cu premieru...

Kelemen Hunor, reactie taioasa la atacul lui Antonescu: Il enerveaza prezenta maghiarilor in Romania (Sursa: newz.ro; Data aparitiei: 2012-11-11; Autor: )

Adevarul | 12.11.2012 - Kelemen Hunor, liderul UDMR, a tinut sa ii dea replica lui Crin Antonescu, dupa ce liderul PNL a spus ca ar dori o majoritate clara, fara UDMR. Hunor l-a avertizat pe Anttonescu ca un scor sub asteptari al USL ar putea determina un joc politic in care UDMR sa joace un rol important. - 'Pe mine nu ma mai surprinde nicio declaratie a lui Crin Antonescu.

Klara Serbanoaica (UDMR): “Vom face o campanie mai mult ... (Sursa: ziarelive.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

La 63 de ani, un barbat din Gorj a murit, duminica, la cateva minute dupa ce a avut o discutie cu deputatul PDL , Severus Militaru, candidat pentru un nou mandat la Camera Deputatilor , care venise la… - La 63 de ani, un barbat din Gorj a murit, duminica, la cateva minute dupa ce a avut o discutie cu deputatul PDL , Severus Militaru, candidat pentru un nou mandat la Camera Deputatilor , care venise la… - Dan Diaconescu, candidat la alegerile parlamentare intr-un colegiu din Targu Jiu, este cerce...

Mahalache, liberalul fesenist (Sursa: adevarul.ro; Data aparitiei: 2012-11-11; Autor: )

Limbajul grosier al lui Crin Antonescu - portdrapelul absurdei ofensive anti-europene, anti-americane şi anti-justiţie - îi inspiră pe tot mai mulţi activişti liberali. Virusul Becali, cel introdus în organismul PNL de către însuşi preşedintele partidului, pare să fi îmbolnăvit grav un organism care altădată avea grijă de propria-i sănătate. - Ultima mostră de grobianism a furnizat-o Dan Mihalache, secretar general adjunct al Guvernului Ponta.

Marius Neculoiu - senatorul care te ascultă (Sursa: bzb.ro; Data aparitiei: 2012-11-13; Autor: )

Marius Neculoiu - senatorul care te ascult� - „Povestea mea de dragoste cu medicina nu a fost un moft de copil, ci mai degrab� a pornit dintr-o tragedie. Mama mea a fost bolnav� �i a murit c�nd eram eu adolescent. Am vrut neap�rat atunci s� fac ceva ca s� �i ajut pe al�ii s� se vindece, s� tr�iasc�, s� salvez vie�i. A�a m-am hot�r�t s� dau la medicin�. Dup� facultate m-am specializat �n urologie �i al�turi de prof. dr. Mihai Lucan am fost printre pionierii activit��ii de transplant �n Rom�nia.

Mircea Draghici: ,,Dati-mi voie sa va demonstrez ce pot face cand vom fi la guvernare!” (Sursa: bitpress.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Mircea Andrei si-a revazut fostii colegi de generala Week-end-ul ce tocmai a trecut a fost unul ... - Astazi   30 accesari - Ionut Elie Zisu: Sper sa ma integrez cat mai repede in realitatile orasului Pitesti Promisiunile candidatilor USL Arges... - Astazi   32 accesari - Constantin Tamaga: Viata mea, cariera mea, au fost intotdeauna legate de satul argesean Promisiunile candidatilor USL Arges...

Mircea Toader: „Alin Trăşculescu rămâne candidatul ARD” « Presa ... (Sursa: presalocala.com; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Alina Ilioi - - 12-11-2012 Nouă oamenilor ne este greu să recunoaștem că avem frică de ceva. Preferăm să ignorăm acea senzație de furnicături prin piele, de un ghem în stomac sau gura uscată. E mai simplu când ne prefacem că nu sunt acolo. Dar ele sunt. Sunt și până nu le identificăm și nu... - Alexandru Buiuc - - 12-11-2012 Istoria are modul său propriu de a-și arăta adevărurile.

Neculai Bereanu a intrat oficial în cursa pentru postul de senator în ... (Sursa: monitorulsv.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Candidatul USL pentru funcţia de senator în Colegiul nr. 1 Vatra Dornei – Câmpulung Moldovenesc - Gura Humorului, Neculai Bereanu, a intrat în mod oficial în cursa electorală pentru Parlamentul României.

Ponta: „Ce e mai bun pentru Târgu-Jiu de-abia de acum urmează!” (Sursa: gorjexclusiv.ro; Data aparitiei: 2012-11-11; Autor: )

Premierul României, Victor Ponta, şi-a lansat candidatura pentru un nou mandat de deputat în Colegiul nr. 6 Târgu-Jiu, alături de ceilalţi şapte colegi ai săi de la Uniunea Social Liberală Gorj. Ponta a precizat, la lansarea candidaturii, că, deşi a vorbit în faţa a mii de oameni sau în faţa Parlamentului European, are emoţii atunci când vorbeşte în faţa gorjenilor.

Ponta, la Târgu Jiu: Ne întâlnim pe 9 decembrie! (Sursa: gorj-domino.com; Data aparitiei: 2012-11-11; Autor: )

Co-președinții USL s-au sprijinit reciproc, lansându-și împreună candidaturile la alegerile parlamentare. Vineri, în prima zi de campanie electorală, Crin Antonescu, Victor Ponta, Daniel Constantin și Liviu Dragnea au fost prezenți în Alexandria,  Pitești  și Târgu Jiu, vorbind în fața a zeci de mii de oameni. La Târgu Jiu, lansarea candidaților din Gorj a avut loc la restaurantul omului de afaceri Călin Lemnaru, situat pe Insuliță.

Ponta: Noul Guvern USL poate fi votat în Parlament pe 21 decembrie; bugetul de stat, pe 15 ... (Sursa: romanialibera.ro; Data aparitiei: 2012-11-11; Autor: )

Premierul Victor Ponta a declarat, duminică seară, că după parlamentare este gata să prezinte noul Cabinet până pe 21 decembrie, moment în care să fie acordat votul de învestitură a noului Parlament, iar pe 15 ianuarie să fie aprobat bugetul de stat de către parlamentarii veniţi din vacanţă, potrivit - Mediafax .

Prefectura Alba: Copiii, vârstnicii, persoanele cu handicap şi cele de etnie romă – categoriile sociale cele mai vulnerabile (Sursa: ziarulunirea.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Recent, Comisia Judeţeană privind Incluziunea Socială, întrunită la sediul Instituţiei Prefectului – Judeţul Alba, a inventariat problemele sociale cu care se confruntă primăriile din judeţ. - Dezbaterile au avut loc pe marginea problematicii sociale specifice mediului urban, în condiţiile în care Agenţia Judeţeană pentru Plăţi şi Inspecţie Socială Alba a solicitat informaţii celor 11 primării de municipii şi oraşe.

Radu Vasilica: Suntem mai onesti, mai competenti si mai buni decat ei! (Sursa: bitpress.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Mircea Andrei si-a revazut fostii colegi de generala Week-end-ul ce tocmai a trecut a fost unul ... - Astazi   30 accesari - Ionut Elie Zisu: Sper sa ma integrez cat mai repede in realitatile orasului Pitesti Promisiunile candidatilor USL Arges... - Astazi   32 accesari - Constantin Tamaga: Viata mea, cariera mea, au fost intotdeauna legate de satul argesean Promisiunile candidatilor USL Arges...

Relu Fenechiu: „Nu vrem un guvern format din partide care şantajează! (Sursa: agentia.org; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Cozmin Gușe, un mai fin cunoscător al lui Traian Băsescu, de a cărui campanie electorală s-a ocupat în 2004, a declarat că președintele nu e nicidecum împotriva monarhiei, în general, ci doar ca nu-l înghite pe Mihai ca rege, dintr-o antipatie reciprocă. Faptul este confirmat și de Andrei Pleșu într-un interviu din ziarul Adevărul.

REVISTA PRESEI: Tăriceanu pregăteşte DEBARCAREA lui Crin. (Sursa: romanialibera.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

"Partidul domnului Dan, pericolul violet. 100 de promisiuni halucinante", titrează Adevărul în ediţia de luni: "Patronul OTV, Dan Diaconescu, a reuşit, în ultimii doi ani de zile, să impună pe scena politică o formaţiune care gravitează în jurul liderului şi care ocupă golul lăsat de prăbuşirea Partidului România Mare.

Ruşanu: Nu este normal să privatizezi CFR Marfă (Sursa: cotidianul.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Dan Radu Ruşanu a declarat joi, la RFI , că acordul cu FMI ar trebui renegociat. Vicepreşedinte PNL este de părere că nu e normal să privatizezi CFR Marfă, societate de importanţă strategică pentru România, liberalul dând drept contraexemple și ale privatizări făcute la presiunea FMI.

Simona Bucura Oprescu: Vreau sa contribui cu file noi la manualul domnului Nicolescu (Sursa: bitpress.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Mircea Andrei si-a revazut fostii colegi de generala Week-end-ul ce tocmai a trecut a fost unul ... - Astazi   31 accesari - Ionut Elie Zisu: Sper sa ma integrez cat mai repede in realitatile orasului Pitesti Promisiunile candidatilor USL Arges... - Astazi   33 accesari - Constantin Tamaga: Viata mea, cariera mea, au fost intotdeauna legate de satul argesean Promisiunile candidatilor USL Arges...

Spectacolul afiselor electorale - Cum arata batalia in Bucuresti ... (Sursa: ziare.com; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Campania pentru legislative a inceput inca de vineri si, timp de o luna, candidatii se vor lupta cu orice arme politice au la indemana pentru a obtine mandate de deputati sau senatori. USL si ARD au pornit in orase o "batalie" in forta pe panotajul pentru alegerile parlamentare de pe 9 decembrie. - Un tur prin Bucuresti, la inceput de campanie electorala, arata ca echipele candidatilor au preferat sa reincalzeasca mesajele electorale din anii trecuti ori sa se inspire de la adversari.

Unde sunt radarele în județul Cluj, luni,12 noiembrie (Sursa: presalocala.com; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Alina Ilioi - - 12-11-2012 Nouă oamenilor ne este greu să recunoaștem că avem frică de ceva. Preferăm să ignorăm acea senzație de furnicături prin piele, de un ghem în stomac sau gura uscată. E mai simplu când ne prefacem că nu sunt acolo. Dar ele sunt. Sunt și până nu le identificăm și nu... - Alexandru Buiuc - - 12-11-2012 Istoria are modul său propriu de a-și arăta adevărurile.

USL și-a lansat oficial candidații la Huedin (Sursa: stiridecluj.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

USL Cluj şi-a lansat vineri, 9 - noiembrie , candidaţii din zona de munte şi - Huedin la - Casa de Cultură a Municipiului - Huedin în prezenţa a 350 de simpatizanţi. - Senatorul Alexandru Cordoş, - candidat al - USL Cluj în Colegiul Senatorial nr. 4 ( - Turda , - Huedin şi zona de munte), - dna . - Elena Uioreanu , candidatul - USL în Colegiul 9 - zona de munte şi dl.

USL, in lupta cu imnul national. Crin Antonescu explica (Sursa: ziarelive.ro; Data aparitiei: 2012-11-11; Autor: )

UPDATE ora 13.14: Europarlamentarul PDL Theodor Stolojan a declarat duminica intr-o conferinta de presa ca presedintele Traian Basescu ar trebui sa reprezinte Romania la Bruxelles, unde se va discuta… - Crin Antonescu, liderul PNL si copresedintele Uniunii Social Liberale, a afirmat ca, in cazul in care USL obtine majoritate parlamentara in alegerile din decembrie, iar Traian Basescu refuza sa numeasca… - Lupta politica din perioada referendumului de demitere a presedintelui Traian Basescu a afe...

Valeriu Zgonea, la Segarcea: "Sa ridicam steagul USL pe 9 decembrie!" (Sursa: niuzer.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

acum 9 ore — OItenasul Sambata, 10 noiembrie 2012, in orasul Segarcea, deputatul Valeriu Zgonea si-a lansat candidatura pentru un nou mandat de parlamentar in Colegiul uninominal nr. 9 Segarcea-Valea Dunarii, impreuna cu senatorul Mircea Geoana, candidatul USL pentru Senatul Romaniei in Colegiul nr.5 din Dolj. La eveniment au fost prezenti peste o mie de cetateni din orasul Segarcea si din localitatile invecinate.

VIDEO. Ponta, despre votul în Parlament în cazul Trăşculescu: Vom ... (Sursa: romanialibera.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Premierul Victor Ponta a explicat, luni, că poziţia USL faţă de cazul deputatului Alin Trăşculescu, acuzat de trafic de influenţă, este de a vota în conformitate cu decizia Comisiei Juridice din Senat. - ”Azi (luni-n.red.) am discutat referitor la poziţia USL vizavi de şedinţa extraordinară de azi şi de acordare a avizului pentru arestarea deputatului Trăşculescu”, a confirmat Ponta.

Ziua Comunei desfasurata cu succes la Mihail Kogalniceanu (galerie foto) (Sursa: ziuaconstanta.ro; Data aparitiei: 2012-11-11; Autor: )

http://www.ziuaconstanta.ro/rubrici/actualitate/ziua-comunei-desfasurata-cu-succes-la-mihail-kogalniceanu-galerie-foto-34233.html - De la Andreea Bălan, localnicii au vrut să afle cine va câştiga X Factor, de la parlamentari ce proiecte au pentru comună - Peste 2.000 de localnici au petrecut sâmbătă la Ziua Comunei Mihail Kogălniceanu. Surprizele pregătite de primarul Ancuţa Belu pentru oameni nu au fost puţine.



Biroul Permanent al Senatului (22)

Alegeri parlamentare Vrancea 2012 (Sursa: ziare.com; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Vrancenii sunt chemati, pe 9 decembrie, pentru a-i alege pe cei care ii vor reprezenta, in urmatorii patru ani, in Parlament. - Printre candidatii cu notoritate din acest judet se afla - Miron Mitrea , - Nini Sapunaru sau - Petru Filip .

Alin Trăşculescu a primit 364.000 de lei mită şi a mai cerut 1,1 milioane de lei (Sursa: adevarul.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Potrivit documentului trimis de anchetatori la Parlament, Alin Silviu Trăşculescu, în calitate de deputat şi preşedinte al Organizaţiei Judeţene a PDL Vrancea, ar fi pretins de la martorul denunţător Mircea Alexandru Vintilescu, cu complicitatea lui Marian Valeriu Calotă, iniţial suma de 50.000 de euro, care ulterior ar fi fost majorată la 150.000 de euro, din care ar fi primit, în patru tranşe - de 30.000 de lei, 124.000 de lei, 10.0000 de lei şi 200.000 de lei - cu ajutorul lui Calotă, suma to...

Cazul Trăsculescu, discutat luni de BP şi Comisia Juridică a Camerei Deputaţilor (Sursa: agentia.org; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Cererea ministrului Justiţiei Mona Pivniceru referitoare la ridicarea imunităţii deputatului PDL Alin Trăşculescu, prins în flagrant în timp ce lua mită, va fi discutată în Biroul Permanent al Camerei Deputaţilor luni, la ora 12.00, urmând a fi transmisă rapid către Comisia Juridică. Aceasta ar putea aborda cazul tot azi, de la ora 16.00.Potrivit unui comunicat transmis ieri de preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea, cererea Ministerului Justiţiei viz&acir ...

Deputat PDL, prins în flagrant cu mită - Politica (Sursa: evz.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Monday, 12 November 2012. 6242 vizualizări , 160 comentarii, 5 voturi - Deputatul PDL Alin Trăşculescu este cercetat în libertate pentru trafic de influență, instigare la infracțiunea de fals în înscrisuri sub semnătură privată şi instigare la infracțiunea de spălare a banilor. - UPDATE 4 Denunțătorul deputatului Alin Trăsculescu este omul de afaceri Mircea Vintilescu, asociatul firmei Aquaform.

Deputatul PDL Alin Trăşculescu a primit 364.000 de lei în patru tranşe şi a mai cerut 1,1 milioane de lei (Sursa: antena3.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Deputatul PDL Alin Trăşculescu a primit 364.000 de lei în patru tranşe de la Mircea Alexandru Vintilescu, - prin Marian Calotă şi a mai cerut încă 1,1 milioane de lei, în două tranşe, determinându-l pe Calotă să falsifice un contract între firma acestuia şi societatea la care Vintilescu era acţionar, potrivit - Mediafax .

Klara Serbanoaica (UDMR): “Vom face o campanie mai mult ... (Sursa: ziarelive.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

La 63 de ani, un barbat din Gorj a murit, duminica, la cateva minute dupa ce a avut o discutie cu deputatul PDL , Severus Militaru, candidat pentru un nou mandat la Camera Deputatilor , care venise la… - La 63 de ani, un barbat din Gorj a murit, duminica, la cateva minute dupa ce a avut o discutie cu deputatul PDL , Severus Militaru, candidat pentru un nou mandat la Camera Deputatilor , care venise la… - Dan Diaconescu, candidat la alegerile parlamentare intr-un colegiu din Targu Jiu, este cerce...

Lăzăroiu: PDL ar putea întoarce în favoarea sa cazul Trăşculescu (Sursa: rtv.net; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Potrivit acestuia, Trăşculescu nu e un caz care să-i facă foarte fericiţi pe cei de la ARD, dar lucrurile s-ar putea întoarce în favoarea lor per ansamblu, dacă vor rămâne consecvenţi cu principiile de până acum şi anume să nu influenţeze în nici un fel cursul acestei anchete, şi asta înseamnă în primul rând un vot în Parlament, pentru ridicarea imunităţii, scrie Mediafax.

Lăzăroiu: PDL ar putea întoarce în favoarea sa cazul Trăşculescu (Sursa: newspad.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Consilierul prezidenţial Sebastian Lăzăroiu susţine, potrivit RFI, că dacă PDL va vota în Parlament pentru ridicarea imunităţii deputatului PDL Alin Trăşculescu, astfel încât să nu influenţeze cursul anchetei, va dovedi că sunt în contrast cu USL şi ar putea întoarce cazul în favoarea sa .

Lăzăroiu: PDL ar putea întoarce în favoarea sa cazul Trăşculescu ... (Sursa: ziaruldevrancea.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Consilierul prezidenţial Sebastian Lăzăroiu susţine, potrivit RFI, că dacă PDL va vota în Parlament pentru ridicarea imunităţii deputatului PDL Alin Trăşculescu, astfel încât să nu influenţeze cursul anchetei, va dovedi că sunt în contrast cu USL şi ar putea întoarce cazul în favoarea sa.

Lăzăroiu: PDL ar putea întoarce în favoarea sa cazul Trăşculescu. (Sursa: romanialibera.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Consilierul prezidenţial Sebastian Lăzăroiu susţine că PDL ar putea întoarce în favoarea sa cazul Trăşculescu. Mai exact, dacă PDL va vota în Parlament pentru ridicarea imunităţii deputatului PDL Alin Trăşculescu, astfel încât să nu influenţeze cursul anchetei, va dovedi că sunt în contrast cu USL şi ar putea întoarce cazul în favoarea sa.

Lucrări întârziate: Firma PDL-istului Ovidiu Moldovan, Construct Mod ... (Sursa: ebihoreanul.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Corpul de Control al primului-ministru al României a făcut un control la Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale, pentru a depista cauzele ce duc la întârzieri în execuţia lucrărilor de infrastructură din ţară.

O DESCOPERIRE facuta in ROMANIA ar putea RASTURNA istoria (Sursa: realitatea.net; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Un fragment ceramic inscriptionat cu simboluri necunoscute, ce ar putea dovedi existenta scrisului in neoliticul timpuri...Related StoriesO bucatareasa in spital si-a taiat venele in timp ce era audiata pentru furt de alimenteFostul presedinte al CJ Botosani, arestat impreuna cu fiul sauGelu Visan: Vasile Blaga si Radu Berceanu patroneaza mafia banilor publiciOm de afaceri cercetat pentru evaziune de 12 milioane de euroUn baiat de 15 ani s-a aruncat de la etajul 7 dupa ce a facut un accident cu masina parintilor Citește mai departe...

PDL îi RETRAGE sprijinul lui Alin Trăşculescu. Deputatul, dat jos de la şefia filialei Vrancea (Sursa: rtv.net; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Liderul PDL, Vasile Blaga, a anunţat, luni, că partidul îi retrage sprijinul politic d - eputatului Alin Trăşculescu . PDL a decis totodată schimbarea lui - Trăşculescu de la şefia organizaţiei de Vrancea. - Vasile Blaga a declarat că încetează susţinerea politică a PDL pentru deputatul Trăşculescu, dar că acesta rămâne pe listele parlamentare pentru un nou mandat. Totodată, Alin Trăşculescu va fi schimbat din funcţia de preşedinte al Organizaţiei PDL Vrancea.

Politicieni, descoperiţi Mărgău! Comuna lui Emil ... - Jurnalul National (Sursa: m.jurnalul.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Vezi galeria foto (2) Autor: VIOREL ILIşOI - 12 Noi 2012 - Răchiţele este un sat din comuna Mărgău, şi nu invers, din judeţul Cluj. Emil Boc este din Răchiţele. Cât a fost el prim-ministru, Răchiţelele au făcut micşunele. La alegerile locale de după ce Boc n-a mai fost prim-ministru, primar a ieşit un pesedist de-ai lui Ponta. Viceprimar, tot un pesedist. Au câştigat cu voturile din Răchiţele, cea mai mare localitate a comunei. Ce n-a fost bun la micşunelele alea?

Președintele PDL Vrancea, Alin Trăşculescu, a fost eliberat (Sursa: europafm.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Demnitarul a fost reţinut sâmbătă noaptea, după ce a fost prins că a luat mită 50 de mii de lei. - Cazul său ajunge astăzi în Parlament. Deputații trebuie să-și dea avizul cu privire la arestarea preventivă a parlamentarului. - Acuzațiile aduse de procurorii DNA sunt: trafic de influență, instigare la fals în înscrisuri și la infracțiunea de spălare a banilor.

Spectacolul afiselor electorale - Cum arata batalia in Bucuresti ... (Sursa: ziare.com; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Campania pentru legislative a inceput inca de vineri si, timp de o luna, candidatii se vor lupta cu orice arme politice au la indemana pentru a obtine mandate de deputati sau senatori. USL si ARD au pornit in orase o "batalie" in forta pe panotajul pentru alegerile parlamentare de pe 9 decembrie. - Un tur prin Bucuresti, la inceput de campanie electorala, arata ca echipele candidatilor au preferat sa reincalzeasca mesajele electorale din anii trecuti ori sa se inspire de la adversari.

Știrile zilei (I): ”Trășculescu cercetat în libertate” (Sursa: vranceamedia.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Alin Trasculescu - Bucuresti: Trasculescu cercetat in libertate – Deputatul Alin Trasculescu, presedinte al PDL Vrancea, retinut sambata noaptea pentru trafic de influenta si spalare de bani, a fost eliberat luni dimineata din arestul Politiei Capitalei. - “La orele 5.40 a expirat ordonanta de retinere. Domnul deputat Alin Trasculescu este liber.

Trăşculescu a primit 364.000 de lei în patru tranşe şi a mai cerut 1,1 milioane de lei (Sursa: citynews.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Potrivit documentului trimis de anchetatori la Parlament, Alin Silviu Trăşculescu, în calitate de deputat şi preşedinte al Organizaţiei Judeţene a PDL Vrancea, ar fi pretins de la martorul denunţător Mircea Alexandru Vintilescu, cu complicitatea lui Marian Valeriu Calotă, iniţial suma de 50.000 de euro, care ulterior ar fi fost majorată la 150.000 de euro, din care ar fi primit, în patru tranşe - de 30.000 de lei, 124.000 de lei, 10.0000 de lei şi 200.000 de lei - cu ajutorul lui Calotă, suma to...

Trei deputati au anuntat ca vor... | RTV.net | Romania TV (Sursa: rtv.net; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Deputaţii Florina Jipa, Maria Stavrositu şi Marian Dugulescu au anunţat, luni, la Biroul Permanent al Camerei, că demisionează din PSD şi, respectiv, PDL şi activează până la sfârşitul legislaturii ca independenţi. - Deputaţii Florina Jipa, Maria Stavrositu şi Marian Dugulescu au anunţat, luni, la Biroul Permanent al Camerei, că demisionează din PSD şi, respectiv, PDL Foto: MEDIAFAX - Astfel, Floriana Jipa a demisionat din PSD, iar Maria Stavrositu şi Marian Dugulescu din PDL.

USL Cluj şi-a lansat candidaţii din zona Huedin (Sursa: ziarulfaclia.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

• Chestorul Senatului, Alexandru Cordoş, candidează în Colegiul 4 (Turda, Huedin ţi zona de munte) • - USL Cluj şi-a lansat vineri, 9 noiembrie, candidaţii din zona de munte şi Huedin. Evenimentul a avut loc la Casa de Cultură a municipiului Huedin în prezenţa a 350 de simpatizanţi. - Senatorul Alexandru Cordoş, candidat al USL Cluj în Colegiul senatorial nr.

USL si-a lansat oficial candidatii la Huedin (Sursa: ziarelive.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

USL Cluj si-a lansat vineri, 9 noiembrie, candidatii din zona de munte si Huedin la Casa de Cultura a Municipiului Huedin în prezenta a 350 de simpatizanti. Senatorul Alexandru Cordos,… - USL si-a lansat candidatii la Huedin USL Cluj si-a lansat vineri, 9 noiembrie, candidatii din zona de munte si Huedin la Casa de Cultura a Municipiului Huedin in prezenta a 350 de simpatizanti.

USL si-a lansat oficial candidatii la Huedin | Cluj-Napoca (Sursa: ziare.com; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

USL Cluj si-a lansat vineri, 9 noiembrie, candidatii din zona de munte si Huedin la Casa de Cultura a Municipiului Huedin in prezenta a 350 de simpatizanti. - Senatorul Alexandru Cordos, candidat al USL Cluj in Colegiul Senatorial nr. 4 (Turda, Huedin si zona de munte), dna. Elena Uioreanu, candidatul USL in Colegiul 9 - zona de munte si dl. Leonard Horvath, propunerea USL pentru Colegiul 10 - zona Municipiului Huedin au fost sprijiniti la aceasta lansare, de liderii USL Cluj, dl. Remus ...



Comisiile Senatului (18)

Basescu loveste USL unde doare mai tare (Sursa: ziaruldeiasi.ro; Data aparitiei: 2012-11-13; Autor: )

"Desemnez un premier care sa serveasca interesului national. Nu mi-e frica de suspendare", a declarat aseara presedintele in primul sau discurs de dupa referendum n din partea USL, ministrul pentru relatia cu Parlamentul a confirmat intentia de suspendare, dar numai in anumite conditii. - Dupa alegerile din decembrie, presedintele va desemna un premier care sa serveasca interesului national. Anuntul a fost facut aseara chiar de Traian Basescu.

Catedra Internationala Onorifica pentru Strategia UE pentru Regiunea Dunarii (SUERD) (Sursa: prwave.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Publicat de Violeta-Loredana Pascal - in parteneriat cu Academia Romana formeaza expertii de varf in probleme dunarene Mari oportunitati deosebite de finantare si actiune se deschid prin Strategia UE pentru Regiunea Dunarii (SUERD), aprobata inca de acum un an de Consiliul UE. Recent, in cadrul alocarilor pentru Cooperarea Teritoriala Europeana ce vor totaliza 11,9 miliarde Euro in perioada 2014-2020, Comisia Europeana a dat unda verde unei sub-linii speciale de finantare a Regiunii Dunarii.

Cazul Trăsculescu, discutat luni de BP şi Comisia Juridică a Camerei Deputaţilor (Sursa: agentia.org; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Cererea ministrului Justiţiei Mona Pivniceru referitoare la ridicarea imunităţii deputatului PDL Alin Trăşculescu, prins în flagrant în timp ce lua mită, va fi discutată în Biroul Permanent al Camerei Deputaţilor luni, la ora 12.00, urmând a fi transmisă rapid către Comisia Juridică. Aceasta ar putea aborda cazul tot azi, de la ora 16.00.Potrivit unui comunicat transmis ieri de preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea, cererea Ministerului Justiţiei viz&acir ...

Dan radu rusanu (pnl): acordul romaniei cu fmi trebuie renegociat (Sursa: stiri.acasa.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Acordul Romaniei cu Fondul Monetar International ar trebui renegociat, este de parere Dan Radu Rusanu, vicepresedintele PNL. Rusanu sustine ca nu este normal sa privatizezi companii de "importanta strategica", nominalizand aici TransElectrica, Transgaz si CFR Marfa. - Declaratiile liberalului vin in contextul in care presedintele Traian Basescu s-a intalnit, joi, cu o - delegatie a FMI .

Deputat PDL, prins în flagrant cu mită - Politica (Sursa: evz.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Monday, 12 November 2012. 6242 vizualizări , 160 comentarii, 5 voturi - Deputatul PDL Alin Trăşculescu este cercetat în libertate pentru trafic de influență, instigare la infracțiunea de fals în înscrisuri sub semnătură privată şi instigare la infracțiunea de spălare a banilor. - UPDATE 4 Denunțătorul deputatului Alin Trăsculescu este omul de afaceri Mircea Vintilescu, asociatul firmei Aquaform.

Deputatul PDL Alin Trăşculescu a primit 364.000 de lei în patru tranşe şi a mai cerut 1,1 milioane de lei (Sursa: antena3.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Deputatul PDL Alin Trăşculescu a primit 364.000 de lei în patru tranşe de la Mircea Alexandru Vintilescu, - prin Marian Calotă şi a mai cerut încă 1,1 milioane de lei, în două tranşe, determinându-l pe Calotă să falsifice un contract între firma acestuia şi societatea la care Vintilescu era acţionar, potrivit - Mediafax .

Klara Serbanoaica (UDMR): “Vom face o campanie mai mult ... (Sursa: ziarelive.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

La 63 de ani, un barbat din Gorj a murit, duminica, la cateva minute dupa ce a avut o discutie cu deputatul PDL , Severus Militaru, candidat pentru un nou mandat la Camera Deputatilor , care venise la… - La 63 de ani, un barbat din Gorj a murit, duminica, la cateva minute dupa ce a avut o discutie cu deputatul PDL , Severus Militaru, candidat pentru un nou mandat la Camera Deputatilor , care venise la… - Dan Diaconescu, candidat la alegerile parlamentare intr-un colegiu din Targu Jiu, este cerce...

Lăzăroiu: PDL ar putea întoarce în favoarea sa cazul Trăşculescu (Sursa: rtv.net; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Potrivit acestuia, Trăşculescu nu e un caz care să-i facă foarte fericiţi pe cei de la ARD, dar lucrurile s-ar putea întoarce în favoarea lor per ansamblu, dacă vor rămâne consecvenţi cu principiile de până acum şi anume să nu influenţeze în nici un fel cursul acestei anchete, şi asta înseamnă în primul rând un vot în Parlament, pentru ridicarea imunităţii, scrie Mediafax.

Lăzăroiu: PDL ar putea întoarce în favoarea sa cazul Trăşculescu (Sursa: newspad.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Consilierul prezidenţial Sebastian Lăzăroiu susţine, potrivit RFI, că dacă PDL va vota în Parlament pentru ridicarea imunităţii deputatului PDL Alin Trăşculescu, astfel încât să nu influenţeze cursul anchetei, va dovedi că sunt în contrast cu USL şi ar putea întoarce cazul în favoarea sa .

Lăzăroiu: PDL ar putea întoarce în favoarea sa cazul Trăşculescu ... (Sursa: ziaruldevrancea.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Consilierul prezidenţial Sebastian Lăzăroiu susţine, potrivit RFI, că dacă PDL va vota în Parlament pentru ridicarea imunităţii deputatului PDL Alin Trăşculescu, astfel încât să nu influenţeze cursul anchetei, va dovedi că sunt în contrast cu USL şi ar putea întoarce cazul în favoarea sa.

Lăzăroiu: PDL ar putea întoarce în favoarea sa cazul Trăşculescu. (Sursa: romanialibera.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Consilierul prezidenţial Sebastian Lăzăroiu susţine că PDL ar putea întoarce în favoarea sa cazul Trăşculescu. Mai exact, dacă PDL va vota în Parlament pentru ridicarea imunităţii deputatului PDL Alin Trăşculescu, astfel încât să nu influenţeze cursul anchetei, va dovedi că sunt în contrast cu USL şi ar putea întoarce cazul în favoarea sa.

PDL îi RETRAGE sprijinul lui Alin Trăşculescu. Deputatul, dat jos de la şefia filialei Vrancea (Sursa: rtv.net; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Liderul PDL, Vasile Blaga, a anunţat, luni, că partidul îi retrage sprijinul politic d - eputatului Alin Trăşculescu . PDL a decis totodată schimbarea lui - Trăşculescu de la şefia organizaţiei de Vrancea. - Vasile Blaga a declarat că încetează susţinerea politică a PDL pentru deputatul Trăşculescu, dar că acesta rămâne pe listele parlamentare pentru un nou mandat. Totodată, Alin Trăşculescu va fi schimbat din funcţia de preşedinte al Organizaţiei PDL Vrancea.

Prefectura Alba: Copiii, vârstnicii, persoanele cu handicap şi cele de etnie romă – categoriile sociale cele mai vulnerabile (Sursa: ziarulunirea.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Recent, Comisia Judeţeană privind Incluziunea Socială, întrunită la sediul Instituţiei Prefectului – Judeţul Alba, a inventariat problemele sociale cu care se confruntă primăriile din judeţ. - Dezbaterile au avut loc pe marginea problematicii sociale specifice mediului urban, în condiţiile în care Agenţia Judeţeană pentru Plăţi şi Inspecţie Socială Alba a solicitat informaţii celor 11 primării de municipii şi oraşe.

Ruşanu: Nu este normal să privatizezi CFR Marfă (Sursa: cotidianul.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Dan Radu Ruşanu a declarat joi, la RFI , că acordul cu FMI ar trebui renegociat. Vicepreşedinte PNL este de părere că nu e normal să privatizezi CFR Marfă, societate de importanţă strategică pentru România, liberalul dând drept contraexemple și ale privatizări făcute la presiunea FMI.

Subiectele Zilei: Cum vrea Guvernul sa controleze Consiliul National al Audiovizualului; Filmul unui flagrant: unde au fost gasiti banii pretinsi de deputatul Trasculescu; Ajutor social electoral: cozi si umilinte pentru bonuri de masa (Sursa: revistapresei.hotnews.ro; Data aparitiei: 2012-11-13; Autor: )

Filmul unui flagrant: unde au fost gasiti banii pretinsi de deputatul Trasculescu. Politicianul, denuntatorul si intermediarul s-au intalnit intr-un restaurant. Plicul cu 50.000 de lei a fost gasit in masina celui din urma. Ziarul "Evenimentul zilei" a refacut, in baza datelor de la DNA, modul in care s-a realizat flagrantul la deputatul PDL Alin Silviu Trasculescu. 10 NOIEMBRIE 2012.

Știrile zilei (I): ”Trășculescu cercetat în libertate” (Sursa: vranceamedia.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Alin Trasculescu - Bucuresti: Trasculescu cercetat in libertate – Deputatul Alin Trasculescu, presedinte al PDL Vrancea, retinut sambata noaptea pentru trafic de influenta si spalare de bani, a fost eliberat luni dimineata din arestul Politiei Capitalei. - “La orele 5.40 a expirat ordonanta de retinere. Domnul deputat Alin Trasculescu este liber.

Trăşculescu a primit 364.000 de lei în patru tranşe şi a mai cerut 1,1 milioane de lei (Sursa: citynews.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Potrivit documentului trimis de anchetatori la Parlament, Alin Silviu Trăşculescu, în calitate de deputat şi preşedinte al Organizaţiei Judeţene a PDL Vrancea, ar fi pretins de la martorul denunţător Mircea Alexandru Vintilescu, cu complicitatea lui Marian Valeriu Calotă, iniţial suma de 50.000 de euro, care ulterior ar fi fost majorată la 150.000 de euro, din care ar fi primit, în patru tranşe - de 30.000 de lei, 124.000 de lei, 10.0000 de lei şi 200.000 de lei - cu ajutorul lui Calotă, suma to...

VIDEO. Ponta, despre votul în Parlament în cazul Trăşculescu: Vom ... (Sursa: romanialibera.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Premierul Victor Ponta a explicat, luni, că poziţia USL faţă de cazul deputatului Alin Trăşculescu, acuzat de trafic de influenţă, este de a vota în conformitate cu decizia Comisiei Juridice din Senat. - ”Azi (luni-n.red.) am discutat referitor la poziţia USL vizavi de şedinţa extraordinară de azi şi de acordare a avizului pentru arestarea deputatului Trăşculescu”, a confirmat Ponta.



Alte stiri (14)

Alegeri 2012 (Sursa: ziarulprahova.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

(Luni, 12 noiembrie 2012) - Galerie foto - Te informam, ca sa stii cum sa votezi - Ziarul PRAHOVA ramane consecvent ca, ori de cate ori, in Romania, urmeaza sa se desfasoare evenimente importante - asa cum sunt alegerile - sa informeze cititorii asupra prevederilor legale stabilite in acest sens, astfel incat acestia sa fie cat mai bine informati despre votul pe care urmeaza sa-l exercite.

Audieri în Congres în cazul de adulter care a determinat demisia lui David Petraeus. (Sursa: romanialibera.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Oficiali ai FBI şi CIA urmează să prezinte, marţi, în Congres ancheta privind adulterul care a determinat demisia surpriză a directorului CIA David Petraeus, potrivit presei americane, citate de AFP, scrie Mediafax . - Această demisie intervine după o serie de e-mailuri "ameninţătoare" adresate de amanta generalului Petraeus unei a doua femei pe care ea ar fi considerat-o drept rivala sa.

Basescu loveste USL unde doare mai tare (Sursa: ziaruldeiasi.ro; Data aparitiei: 2012-11-13; Autor: )

"Desemnez un premier care sa serveasca interesului national. Nu mi-e frica de suspendare", a declarat aseara presedintele in primul sau discurs de dupa referendum n din partea USL, ministrul pentru relatia cu Parlamentul a confirmat intentia de suspendare, dar numai in anumite conditii. - Dupa alegerile din decembrie, presedintele va desemna un premier care sa serveasca interesului national. Anuntul a fost facut aseara chiar de Traian Basescu.

Băsescu: România, suspectată că nu mai e capabilă de alegeri ... (Sursa: mediafax.ro; Data aparitiei: 2012-11-13; Autor: )

Voi desemna un premier care să servească interesului naţional. Povestea pe care o vehiculează orice politician cu suspendarea mea nu mă impresionează. Nu sunt un om căruia să-i fie frică de ceva. Sau în orice caz nu de politicieni. - România este suspectată că nu poate organiza alegeri libere, ca urmare a fraudelor de la referendum. Vom avea de suportat ruşinea de a avea observatori OSCE, stat membru al Uniunii Europene.

Buletin Electoral-Candidaţii USL au fost prezenţi în judeţ (Sursa: observator.ro; Data aparitiei: 2012-11-13; Autor: )

Monday, 12 November 2012 | - Candidatul USL pentru Colegiul 2 Camera Deputaților, deputatul liberal Mihai Lupu, și candidatul USL pentru Colegiul 1 Senat, senatorul liberal Puiu Hașotti, au fost prezenți sâmbătă, 10 noiembrie 2012, la invitația primarului Ancuța Belu, în localitatea Mihail Kogălniceanu, la prima ediție a Zilelor Comunei.

Colegiul nr. 6 Camera Deputaților – Războiul greilor: Vreme – Avram (Sursa: ziaruldebacau.ro; Data aparitiei: 2012-11-13; Autor: )

555 citiri - Bătălia în Colegiul 6, care include și municipiul Onești, se va da între deputatul în funcție, Valerian Vreme, și reprezentantul USL, Constantin Avram. În lupta politică va reintra și cel mai tânăr senator ales în ’90 și un șef la cercetași. - Ștefan POPA - Colegiul electoral nr. 6 este format din municipiul Onești (primar UNPR) și comunele Gura Văii (PNL), Helegiu (PNL) și Livezi (PDL). Numărul alegătorilor înscriși pe listele electorale este de 60.382.

International Sinaia, redeschis dupa investitii de 6 mil. euro. Vezi ... (Sursa: wall-street.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

vezi galeria foto » - Grupul hotelier autohton International, detinut de familia senatorului PNL, Dan Radu Rusanu, a investit 6 milioane de euro in modernizarea si dezvoltarea unitatii de cazare de patru stele din orasul Sinaia, fondurile fiind atrase in urma unui credit contractat de la UniCredit Tiriac Bank.

INTERVIU. Djuvara, despre... | RTV.net | Romania TV (Sursa: rtv.net; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Istoricul Neagu Djuvara a declarat, într-un interviu acordat România TV , că preşedintele Traian Băsescu este "o personalitate foarte bizară", cu "foarte multe bube în cap", însă el îl susţine pe şeful statului în duelul acestuia cu Victor Ponta şi Crin Antonescu. Totuşi, istoricul l-a criticat pe preşedinte pentru "ura viscerală" pe care o are faţă de regele Mihai, spunând că sunt o "prostie" declaraţiile acestuia referitoare la abdicarea regelui.

Klara Serbanoaica (UDMR): “Vom face o campanie mai mult ... (Sursa: ziarelive.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

La 63 de ani, un barbat din Gorj a murit, duminica, la cateva minute dupa ce a avut o discutie cu deputatul PDL , Severus Militaru, candidat pentru un nou mandat la Camera Deputatilor , care venise la… - La 63 de ani, un barbat din Gorj a murit, duminica, la cateva minute dupa ce a avut o discutie cu deputatul PDL , Severus Militaru, candidat pentru un nou mandat la Camera Deputatilor , care venise la… - Dan Diaconescu, candidat la alegerile parlamentare intr-un colegiu din Targu Jiu, este cerce...

Marius Neculoiu - senatorul care te ascultă (Sursa: bzb.ro; Data aparitiei: 2012-11-13; Autor: )

Marius Neculoiu - senatorul care te ascult� - „Povestea mea de dragoste cu medicina nu a fost un moft de copil, ci mai degrab� a pornit dintr-o tragedie. Mama mea a fost bolnav� �i a murit c�nd eram eu adolescent. Am vrut neap�rat atunci s� fac ceva ca s� �i ajut pe al�ii s� se vindece, s� tr�iasc�, s� salvez vie�i. A�a m-am hot�r�t s� dau la medicin�. Dup� facultate m-am specializat �n urologie �i al�turi de prof. dr. Mihai Lucan am fost printre pionierii activit��ii de transplant �n Rom�nia.

Neculai Bereanu a intrat oficial în cursa pentru postul de senator în ... (Sursa: monitorulsv.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Candidatul USL pentru funcţia de senator în Colegiul nr. 1 Vatra Dornei – Câmpulung Moldovenesc - Gura Humorului, Neculai Bereanu, a intrat în mod oficial în cursa electorală pentru Parlamentul României.

Spectacolul afiselor electorale - Cum arata batalia in Bucuresti ... (Sursa: ziare.com; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

Campania pentru legislative a inceput inca de vineri si, timp de o luna, candidatii se vor lupta cu orice arme politice au la indemana pentru a obtine mandate de deputati sau senatori. USL si ARD au pornit in orase o "batalie" in forta pe panotajul pentru alegerile parlamentare de pe 9 decembrie. - Un tur prin Bucuresti, la inceput de campanie electorala, arata ca echipele candidatilor au preferat sa reincalzeasca mesajele electorale din anii trecuti ori sa se inspire de la adversari.

USL și-a lansat oficial candidații la Huedin (Sursa: stiridecluj.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

USL Cluj şi-a lansat vineri, 9 - noiembrie , candidaţii din zona de munte şi - Huedin la - Casa de Cultură a Municipiului - Huedin în prezenţa a 350 de simpatizanţi. - Senatorul Alexandru Cordoş, - candidat al - USL Cluj în Colegiul Senatorial nr. 4 ( - Turda , - Huedin şi zona de munte), - dna . - Elena Uioreanu , candidatul - USL în Colegiul 9 - zona de munte şi dl.

Valeriu Zgonea, la Segarcea: "Sa ridicam steagul USL pe 9 decembrie!" (Sursa: niuzer.ro; Data aparitiei: 2012-11-12; Autor: )

acum 9 ore — OItenasul Sambata, 10 noiembrie 2012, in orasul Segarcea, deputatul Valeriu Zgonea si-a lansat candidatura pentru un nou mandat de parlamentar in Colegiul uninominal nr. 9 Segarcea-Valea Dunarii, impreuna cu senatorul Mircea Geoana, candidatul USL pentru Senatul Romaniei in Colegiul nr.5 din Dolj. La eveniment au fost prezenti peste o mie de cetateni din orasul Segarcea si din localitatile invecinate.

© Media Image Group            ||               Companie membra: