Site-ul Senatului României folosește cookie. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosiri cookie-urilor conform OUG 13/24.04.2012 și REGULAMENTUL (UE) 2016/679. OK

Fisa Senator Dumitru OPREA

Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.24 Iaşi,colegiul 5,
în data de 30.11.2008 validat la data de 19.12.2008 prin Hotarârea Senatului 68/2008
Formaţiunea politică: Partidul Democrat Liberal Grupul parlamentar: Grupul Parlamentar al Partidului Democrat Liberal (Vicelider)
Biroul permanent:
Comisii permanente:
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupţiei şi petiţii Secretar, de la data de 19.12.2008
Comisia pentru afaceri europene Membru, de la data de 02.03.2011
Comisii comune:
Comisii speciale:
Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Istoric activitate parlamentară:
Camera Camera Până la
Senat 15.12.2008 18.12.2012
Senat 19.12.2012 19.12.2016
Camera Deputaţilor 20.12.2016 d.M.yyyy
Istoric Biroul permanent:
Istoric Comisii permanente:
Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport Membru, de la data de 31.05.2011 până la data de 07.09.2011
Istoric Comisii comune:
Comisia pentru afaceri europene a Parlamentului României Membru, de la data de 17.02.2009 până la data de 03.06.2011
Istoric Comisii speciale:
Go to top