Data naşterii: 26.07.1956
Locul naşterii: Petrileni, jud Bihor
  Vasile BLAGA
 
Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.42 Bucureşti,colegiul 5,
în data de 30.11.2008 validat la data de 19.12.2008 prin Hotarârea Senatului 68/2008

Experienţă profesională
Activitate
• 2011-2012, Presedintele Senatului Romaniei
• 23 decembrie 2009 - 27 septembrie 2010 : Ministru al Administraţiei şi Internelor;
• 1 octombrie 2009 - 22 decembrie 2009 : interimar Viceprim-ministru, ministru al Administraţiei şi Internelor;
• 2008 - 2009 : Ministrul Dezvoltării Regionale şi Locuinţei;
• 2004 - 2007 : Ministrul Administraţiei şi Internelor;
• 2004 - 21–29 decembrie : Consilier prezidenţial pe probleme de apărare, securitate şi siguranţă naţională, şef al Departamentului Securităţii Nationale al Administraţiei Prezidenţiale;
• 2000 - 2004 : Expert parlamentar;
• 1993 - 1996 : Director general la Direcţia Regională Vamală Oradea;
• 1991 - 1993 : Prefect al Judeţului Bihor;
• 1981 - 1990 : Diverse funcţii ca inginer; director comercial al Întreprinderii Mecanice Hiperion din oraşul Ştei, judeţul Bihor;
Educaţie şi formare
Studii
• 1981 : Facultatea de Mecanică – Institutul Politehnic "Traian Vuia", Timişoara.
Specializări
• 1999 : Colegiul Naţional de Apărare, seria a VIII-a
• 1994 -1995 : Cursuri de specializare în domeniul vamal în Austria şi Germania
Experienţă politică
Activitate
• 2012 : Presedinte PDL
• 2004 - prezent : Senator de Bucureşti;
• 2008 - 2011 : Secretar general al PD-L;
• 2005 - 2008 : Secretar general al BPN PD;
• 2001 - 2004 : Vicepreşedinte PD, preşedinte BPMB;
• 1997 - 2001 : Secretar general al PD;
• 1996 - 2000 : Senator de Bihor, ales pe listele PD;
• 1991 : Membru fondator al Partidului Democrat; preşedinte al Organizaţiei Judeţene Bihor a PD (1991-1997);
• 1990 : Preşedinte al CFSN (Consiliul Frontului Salvării Naţionale) Ştei şi vicepreşedinte al CFSN Bihor;
• 1990 - 1992 : Deputat de Bihor, ales pe listele Frontului Salvării Naţionale;
Activitate în teritoriu
Contact în teritoriu
Bucureşti, Aleea Modrogan nr. 22, sector 1, tel: 0212.230.25.48
Alte informaţii
Stare civilă
căsătorit, doi copii
Coordonate de contact
Grup Parlamentar PDL Senat, Calea 13 Septembrie, nr. 1-3, sector 5, Bucuresti, Telefon: +4/021 313 82 36, Fax: +4/021 310 02 50, pdlsenat@gmail.com
Adresa poştală: Calea 13 Septembrie 1-3, sector 5, Bucureşti, 050711; Centrala: +40 21 414 1111 +40 21 316 0300.
Hartă Site
Go to top