Data naşterii: 25.07.1958
Locul naşterii: Craiova, jud. Dolj
  Varujan VOSGANIAN
 
Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.24 Iaşi,colegiul 1,
în data de 09.12.2012 validat la data de 19.12.2012

 
Formaţiunea politică: Independent
Grupul parlamentar: sigla Grupul parlamentar Liberal Conservator Membru afiliat

 Comisii permanente:
Comisia pentru cultură şi media - Membru, de la data de 15.9.2015




 Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Armenia
- Vicepreşedinte, de la data de 13.2.2013
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Letonia
- Membru, de la data de 13.2.2013



Istoric activitate parlamentară:
CameraDe laPână la
Camera Deputaţilor09 Jun 199015 Oct 1992
Camera Deputaţilor16 Oct 199221 Nov 1996
Senat22 Nov 199610 Dec 2000
Senat13 Dec 200414 Dec 2008
Senat15 Dec 200818 Dec 2012
Senat19 Dec 201219 Dec 2016
Camera Deputaţilor20 Dec 2016 


Istoric Comisii permanente:
Comisia românilor de pretutindeni - Membru, de la data de 20.12.2012 până la data de 18.2.2014
Comisia pentru cultură şi media - Secretar, de la data de 18.2.2014 până la data de 17.3.2014
Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital - Membru, de la data de 2.12.2014 până la data de 24.2.2015
Comisia pentru cultură şi media - Membru, de la data de 18.3.2014 până la data de 7.9.2015





Adresa poştală: Calea 13 Septembrie 1-3, sector 5, Bucureşti, 050711; Centrala: +40 21 414 1111 +40 21 316 0300.
Hartă Site
Go to top