Data naşterii: 02.06.1963
Locul naşterii: Armeniș, jud. Caraș Severin
  Ion Marcel VELA
 
Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.11 Caraş-Severin,
în data de 11.12.2016 validat la data de 21.12.2016

 
Formaţiunea politică: sigla Partidul Naţional Liberal
Grupul parlamentar: sigla Grupul parlamentar al Partidului Naţional Liberal
Biroul permanent:
Secretar 26.9.2018




 Organizaţii de cooperare Parlamentară Internaţională:
sigla Uniunea Interparlamentară (UIP)
- Membru, de la data de 1.3.2017

 Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Iran
- Secretar, de la data de 26.4.2017
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Serbia
- Membru, de la data de 26.4.2017
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Kuwait
- Vicepreşedinte, de la data de 26.4.2017



Istoric activitate parlamentară:
CameraDe laPână la
Senat21 Dec 2016 

Istoric Biroul permanent:
Biroul Permanent 21.12.2016 până la data de 31.1.2018

Istoric Comisii permanente:
Comisia pentru comunitățile de români din afara țării - Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 4.2.2018
Comisia pentru dezvoltare regională, administrarea activelor statului și privatizare - Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 10.9.2018
Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională - Preşedinte, de la data de 1.2.2018 până la data de 16.9.2018
Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională - Membru, de la data de 17.9.2018 până la data de 23.9.2018





Adresa poştală: Calea 13 Septembrie 1-3, sector 5, Bucureşti, 050711; Centrala: +40 21 414 1111 +40 21 316 0300.
Hartă Site
Go to top