Comunicate de presă

Vizită de lucru la Cluj Hackathon 2026 a membrilor Comisiei pentru comunicații, tehnologia informației şi inteligenţă artificială

În perioada 22–24 mai a.c., o delegație a Comisiei pentru comunicații, tehnologia informației şi inteligenţă artificială a efectuat o vizită de lucru în municipiul Cluj-Napoca, în cadrul evenimentului Cluj Hackathon 2026, organizat la Centrul de Inginerie Bosch. Delegația Comisiei pentru comunicații, tehnologia informației şi inteligenţă artificială a fost formată din: senator Vasile-Ciprian Rus - președinte, senator Răzvan-Paul Anghel - membru, senator Mircea-Cristian Nicula - membru, senator Eugen-Remus Negoi - membru, Adrian Voicu - coordonator-consilier parlamentar.
Cluj Hackathon 2026 a fost un eveniment de tip maraton de programare, care a adus împreună studenți, programatori, cercetători și experți IT pentru a concepe soluții tehnologice într-un timp limitat. În ediția din 2026, scopul principal a fost crearea de soluții IT pentru probleme reale din administrația publică, stimularea inovației și utilizării inteligenței artificiale, colaborarea între universități, industrie și instituții publice.
În cadrul vizitei de lucru, delegația Comisiei pentru comunicații, tehnologia informației și inteligență artificială a participat la o serie de activități organizate în cadrul Cluj Hackathon 2026, după cum urmează: sesiuni practice de inteligență artificială alături de echipele înscrise la hackathon; sesiuni de networking cu investitori, antreprenori și lideri din industria IT și inovare; implicarea senatorilor în activitățile echipelor participante, cu scopul de a înțelege mai bine procesul de dezvoltare a soluțiilor tehnologice; participarea la prezentarea celor mai bune 10 proiecte, incluzând demonstrații funcționale susținute în fața juriului.
Totodată, delegația Comisiei pentru comunicații, tehnologia informației şi inteligenţă artificială a participat la o  masă rotundă alături de reprezentanți ai industriei IT și inovare, ai mediului universitar și ai administrației publice centrale.
În intervenția sa, senatorul Vasile-Ciprian Rus a subliniat faptul că „IT-ul nu trebuie privit ca un sector care cere protecție, ci ca un multiplicator național de competitivitate. România nu mai poate rămâne doar în logica <<vindem ore de programare>>. Inteligența artificială schimbă accelerat piața globală. Avantajul de cost devine tot mai fragil. Viitorul este în produs propriu, proprietate intelectuală, AI aplicat, export, scalare și soluții românești care pot fi folosite în industrie, administrație, sănătate, educație, energie sau agricultură.”
Participarea la acest eveniment confirmă angajamentul Comisiei pentru comunicații, tehnologia informației şi inteligenţă artificială pentru susținerea industriei IT și inovare, atât prin dialog politic și cooperare instituțională, cât și prin implicare activă în elaborarea și promovarea politicilor publice adaptate transformării digitale și dezvoltării ecosistemului tehnologic.

publicat în data de 27.05.2026 12:21:02


Go to top