Propunere legislativă privind definirea spaţiului rural naţional

Număr de înregistrare Senat: L533/2013
Număr de înregistrare Camera Deputaților: PLX208/2013
Adresa: -
Prima cameră:Camera Deputaților
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Tomoiagă Ştefan-Liviu - senator PNL; Anton Marin - deputat PNL; Arsene Ionel - deputat PSD; Cosma Vlad-Alexandru - deputat PSD; Dîrzu Ioan - deputat PSD; Dragomir Maria - deputat PP-DD; Ghiveciu Marian - deputat PSD; Gireadă Dumitru-Verginel - deputat PNL; Harbuz Liviu - deputat PSD; Iliuţă Vasile - deputat PD-L; Kelemen Atilla Béla-Ladislau - deputat UDMR; Marcoci Vlad - deputat PSD; Melinte Ion - deputat PSD; Mîrza Gavril - deputat PSD; Mocanu Vasile - deputat PSD; Moisii Constantin - deputat PP-DD; Munteanu Ioan - deputat PSD; Săpunaru Nini - deputat PNL; Scarlat George - deputat PNL; Stan Ioan - deputat PSD; Stanciu Zisu - deputat PSD; Steriu Valeriu-Andrei - deputat UNPR; Teju Sorin - deputat PNL; Teodorescu Cătălin-Florin - deputat PD-L
Număr de articole:8
Avizul Consiliului Legislativ:647/01.07.2013
Procedura de urgență:Da
Stadiu: Respins de Camera decizională
Caracterul legii:Organică
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
15-10-2013 adoptat de Camera Deputaților adoptat potrivit prevederilor art.75 alin.(2) teza a III-a din Constituţia României, republicată
16-10-2013 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b689 (adresa nr.plx208/2013/15/10/2013)
21-10-2013 cu nr.L533 prezentare în Biroul permanent; Senatul este Cameră decizională
21-10-2013 trimis pentru raport la Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului (TERMEN: 03/12/2013)
21-10-2013 trimis pentru aviz la Comisia pentru agricultură, silvicultură şi dezvoltare rurală (TERMEN: 05/11/2013)
21-10-2013 trimis pentru aviz la Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital (TERMEN: 05/11/2013)
06-11-2013 Comisia pentru agricultură, silvicultură şi dezvoltare rurală transmite avizul cu nr. 433-NEGATIV
06-11-2013 Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital transmite avizul cu nr. 1086-NEGATIV
04-12-2013 Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului depune raportul cu nr. 407-NEGATIV
10-12-2013 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
10-12-2013 trimis pentru raport la Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului
12-03-2014 Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului depune raportul cu nr. 407-NEGATIV
18-03-2014 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
03-06-2014 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
03-06-2014 trimis pentru raport suplimentar la Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului
09-09-2014 Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului depune raportul SUPLIMENTAR cu nr. 407-NEGATIV
17-09-2014 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
11-03-2015 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
18-03-2015 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
24-03-2015 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
25-03-2015 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
31-03-2015 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
01-04-2015 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
16-04-2015 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
20-04-2015 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
27-04-2015 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
28-04-2015 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
28-04-2015 respins de Senat (nr. voturi: DA= 13 NU=36 AB=5)

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- avizul Consiliului Legislativ
- aviz - Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital
- aviz - Comisia pentru agricultură, silvicultură şi dezvoltare rurală
- raportul comisiei sesizate în fond
- adresa de resesizare a comisiei pentru raport suplimentar
- raport suplimentar 2
- raport suplimentar 1
- adresa prin care se comunică respingerea iniţiativei legislative
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- forma adoptată de Camera Deputaţilor
- adresa prin care se comunică respingerea definitivă a iniţiativei legislative
Adresa poştală: Calea 13 Septembrie 1-3, sector 5, Bucureşti, 050711; Centrala: +40 21 414 1111 +40 21 316 0300.
Hartă Site
Go to top
IP