Propunere legislativă privind tichetul de servicii destinat plăţii prestaţiilor casnice la domiciliu şi prestaţiilor cu caracter ocazional sau sezonier

Număr de înregistrare Senat: L436/2014
Număr de înregistrare Camera Deputaților:
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Alexe Costel - deputat PNL; Alexe Florin-Alexandru - deputat PNL; Anuşca Roxana-Florentina - deputat PNL; Băişanu Ştefan-Alexandru - deputat PNL; Budurescu Daniel-Stamate - deputat PNL; Calimente Mihăiţă - deputat PNL; Calotă Florică Ică - deputat PNL; Cazan Mircea Vasile - deputat PNL; Cătăniciu Steluţa-Gustica - deputat PNL; Cherecheş Florica - deputat PNL; Chirteş Ioan-Cristian - deputat PNL; Ciubotaru Lucian-Manuel - deputat PNL; Ciurariu Florin - deputat PNL; Costin Gheorghe - deputat PNL; Cozmanciuc Corneliu-Mugurel - deputat PNL; Crăciunescu Grigore - deputat PNL; Cristian Horia - deputat PNL; Dobre Victor Paul - deputat PNL; Dobrinescu Traian - deputat PNL; Dolha Mircea - deputat PNL; Dolha Nechita-Stelian - deputat PNL; Donţu Mihai-Aurel - deputat PNL; Dragomir Gheorghe - deputat PNL; Dumbrăvanu Paul - deputat PNL; Galan Constantin - deputat PNL; Grecea Maria - deputat PP-DD; Guran Virgil - deputat PNL; Hărău Eleonora-Carmen - deputat PNL; Ispir Raluca-Cristina - deputat PNL; Lupu Mihai - deputat PNL; Marcu Viorica - deputat PNL; Mironescu Răzvan Horia - deputat PNL; Nicolae Alexandri - deputat PNL; Nicolăescu Gheorghe-Eugen - deputat PNL; Oros Nechita-Adrian - deputat PNL; Palaşcă Viorel - deputat PNL; Pardău Dumitru - deputat PNL; Pocora Cristina-Ancuţa - deputat PNL; Popa Octavian-Marius - deputat PNL; Roşca Mircea - deputat PNL; Săpunaru Nini - deputat PNL; Scarlat George - deputat PNL; Scutaru Adrian George - deputat PNL; Stragea Sorin Constantin - deputat PSD; Stroe Ionuţ-Marian - deputat PNL; Surdu Raluca - deputat PNL; Surugiu Iulian-Radu - deputat PNL; Şoptică Costel - deputat PNL; Ştirbu Gigel-Sorinel - deputat PNL; Taloş Gheorghe-Mirel - deputat PNL; Tămâian Ioan - deputat PNL; Teju Sorin - deputat PNL; Teodorescu Ioan Viorel - deputat PNL; Thuma Hubert Petru Ştefan - deputat PNL; Tocuţ Dan-Laurenţiu - deputat PNL; Ţigăeru Roşca Laurenţiu - deputat PNL; Uioreanu Elena-Ramona - deputat PNL; Ursărescu Dorinel - deputat PNL; Varga Lucia-Ana - deputat PNL; Varga Vasile - deputat PNL; Voicu Mihai Alexandru - deputat PNL; Zlati Radu - deputat PNL
Număr de articole:18
Avizul Consiliului Legislativ:595/22.05.2014
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: Respins de Camera decizională
Caracterul legii:Organică
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
15-04-2014 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b229 (adresa nr.bpi287/14/04/2014)
22-04-2014 trimis pentru aviz la Consiliul Economic şi Social
22-04-2014 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 22.05.2014)
22-04-2014 trimis pentru punct de vedere la Guvern
12-05-2014 primire aviz de la Consiliul Economic şi Social - cu nr. 1115/12.05.2014
22-05-2014 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 595/22.05.2014 (favorabil)
23-06-2014 cu nr.L436 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
23-06-2014 trimis pentru raport la Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială (TERMEN: 24/09/2014)
23-06-2014 trimis pentru aviz la Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital (TERMEN: 02/09/2014)
23-06-2014 trimis pentru aviz la Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi (TERMEN: 02/09/2014)
25-06-2014 Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital transmite avizul cu nr. 657-NEGATIV
01-09-2014 Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi transmite avizul cu nr. 187-NEGATIV
24-09-2014 Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială depune raportul cu nr. 119-NEGATIV
01-10-2014 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
03-11-2014 primire punct de vedere de la Guvern - cu nr. 2099/03.11.2014 (negativ)
02-02-2015 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
04-02-2015 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
05-02-2015 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
05-02-2015 adoptat de Senat (nr. voturi: DA= 92 NU=1 AB=1)
07-11-2018 respins de Camera Deputaților

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- adresa de desesizare a Camerei care nu are competenţă de primă Cameră sesizată
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- avizul Consiliului Economic şi Social
- punctul de vedere al Guvernului
- aviz - Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital
- aviz - Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi
- raportul comisiei sesizate în fond
- forma adoptată de Senat
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- adresa prin care se comunică respingerea definitivă a iniţiativei legislative
Adresa poştală: Calea 13 Septembrie 1-3, sector 5, Bucureşti, 050711; Centrala: +40 21 414 1111 +40 21 316 0300.
Hartă Site
Go to top