Propunere legislativă pentru modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr.13/2011 privind dobânda legală remuneratorie şi penalizatoare pentru obligaţii băneşti, precum şi pentru reglementarea unor măsuri financiar-fiscale în domeniul bancar

Număr de înregistrare Senat: L436/2017
Număr de înregistrare Camera Deputaților:
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Andronescu Ecaterina - senator PSD; Bădălău Niculae - senator PSD; Benea Adrian-Dragoș - senator PSD; Botnariu Emanuel-Gabriel - senator PSD; Breaz Valer-Daniel - senator PSD; Butunoi Ionel-Daniel - senator PSD; Caracota Iancu - senator PNL; Cseke Attila-Zoltan - senator UDMR; Diaconescu Renică - senator PSD; Federovici Doina-Elena - senator PSD; Fifor Mihai-Viorel - senator PSD; Filipescu Răducu-George - senator PNL; Gorghiu Alina-Ștefania - senator PNL; Hadârcă Ion - senator ALDE; Ilie Viorel - senator ALDE; Leș Gabriel-Beniamin - senator PSD; Manoliu Dan - senator PSD; Marciu Ovidiu-Cristian-Dan - senator PSD; Marin Gheorghe - senator PSD; Matei Constantin-Bogdan - senator PSD; Meleşcanu Teodor-Viorel - senator ALDE; Mihu Ștefan - senator PSD; Oprea Stefan-Radu - senator PSD; Șoptică Costel - senator PNL; Orțan Ovidiu-Florin - senator PSD; Pavel Marian - senator PSD; Pîrvulescu Eugen - senator PNL; Popa Ion - senator PNL; Preda Radu-Cosmin - senator PSD; Resmeriță Cornel-Cristian - senator PSD; Romașcanu Lucian - senator PSD; Rotaru Ion - senator PSD; Ruse Mihai - senator ALDE; Salan Viorel - senator PSD; Savin Emanoil - senator PSD; Sbîrnea Liliana - senator PSD; Simionca Ioan - senator ALDE; Smarandache Miron-Alexandru - senator PSD; Stângă George-Cătălin - senator PNL; Stocheci Cristina-Mariana - senator PSD; Toma Vasilică - senator PSD; Trufin Lucian - senator PSD; Turos Lóránd - senator UDMR; Ţuţuianu Adrian - senator PSD; Zamfir Daniel-Cătălin - senator PNL; Andruşcă Dănuţ - deputat PSD; Anton Anton - deputat ALDE; Ardelean Ben-Oni - deputat PNL; Avram Constantin - deputat ALDE; Badea Leonardo - deputat PSD; Băişanu Ştefan-Alexandru - deputat ALDE; Bucura-Oprescu Simona - deputat PSD; Calotă Florică Ică - deputat ALDE; Cătăniciu Steluţa-Gustica - deputat ALDE; Chiriac Viorel - deputat PSD; Chiriţă Dumitru - deputat PSD; Ciofu Tamara-Dorina - deputat PSD; Ciuhodaru Tudor - deputat PSD; Cupă Ion - deputat ALDE; Florea Damian - deputat Independent; Furtună Mirela - deputat PSD; Gheorghe Andrei Daniel - deputat PNL; Goga Octavian - deputat Independent; Huncă Mihaela - deputat PSD; Iancu Iulian - deputat PSD; Intotero Natalia-Elena - deputat PSD; Iordache Florin - deputat PSD; Lovin Dumitru - deputat ALDE; Lupaşcu Costel - deputat PSD; Márton Árpád-Francisc - deputat UDMR; Moagher Laura-Mihaela - deputat PSD; Muşoiu Ştefan - deputat PSD; Nicolae Andrei - deputat PSD; Nistor Laurenţiu - deputat PSD; Niţă Mihai - deputat ALDE; Paraschiv Rodica - deputat PSD; Pop Andrei - deputat PSD; Popa Ştefan-Ovidiu - deputat PSD; Rădulescu Alexandru - deputat PSD; Rotaru Răzvan-Ilie - deputat PSD; Săftoiu Ana Adriana - deputat PNL; Stancu Florinel - deputat PSD; Surgent Marius-Gheorghe - deputat ALDE; Tripa Florin-Dan - deputat PSD; Tudor Beatrice - deputat PSD; Ursu Răzvan-Ion - deputat PSD; Velcea Nicolae - deputat PSD; Vîrză Mihăiţă - deputat PSD
Număr de articole:1
Avizul Consiliului Legislativ:800/03.10.2017
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: Trimis la Cameră pentru dezbatere
Caracterul legii:Ordinară
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
30-06-2017 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b321
05-09-2017 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 05.10.2017)
05-09-2017 trimis pentru punct de vedere la Guvern
03-10-2017 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 800/03.10.2017 (favorabil)
06-11-2017 cu nr.L436 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
06-11-2017 trimis pentru raport la Comisia economică, industrii şi servicii (TERMEN: 21/11/2017)
06-11-2017 trimis pentru raport la Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări (TERMEN: 21/11/2017)
06-11-2017 trimis pentru raport la Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital (TERMEN: 21/11/2017)
21-02-2018 Comisia economică, industrii şi servicii depune raportul cu nr. 192-FAVORABIL cu amendamente
21-02-2018 Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări depune raportul cu nr. 219-FAVORABIL cu amendamente
21-02-2018 Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital depune raportul cu nr. 156-FAVORABIL cu amendamente
26-02-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
26-02-2018 adoptat de Senat (nr. voturi: DA= 73 NU=18 AB=1)

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- raportul comisiei sesizate în fond
- forma adoptată de Senat
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- Evaluare primară
Adresa poştală: Calea 13 Septembrie 1-3, sector 5, Bucureşti, 050711; Centrala: +40 21 414 1111 +40 21 316 0300.
Hartă Site
Go to top