Propunere legislativă privind programul "Masă la Şcoală" pentru elevii din învăţământul obligatoriu de stat şi privat, primar şi gimnazial

Număr de înregistrare Senat: L448/2013
Număr de înregistrare Camera Deputaților:
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Alexe Florin-Alexandru - deputat PNL; Anastase Roberta Alma - deputat PD-L; Andronache Gabriel - deputat PD-L; Antal István - deputat UDMR; Anuşca Roxana-Florentina - deputat PNL; Ardeleanu Sanda-Maria - deputat PD-L; Balan Ioan - deputat PD-L; Blăjuţ Viorel-Ionel - deputat PP-DD; Bode Lucian Nicolae - deputat PD-L; Bogdănici Camelia-Margareta - deputat PD-L; Boghicevici Claudia - deputat PD-L; Calimente Mihăiţă - deputat PNL; Canacheu Costică - deputat PD-L; Cătăniciu Steluţa-Gustica - deputat PNL; Cernea Remus-Florinel - deputat Independent; Cherecheş Florica - deputat PNL; Crăciunescu Grigore - deputat PNL; Culeţu Dănuţ - deputat FC; Deaconu Mihai - deputat PP-DD; Dolha Mircea - deputat PNL; Dumbrăvanu Paul - deputat PNL; Dumitru Ovidiu-Ioan - deputat PP-DD; Ganţ Ovidiu Victor - deputat FDGR (minoritãti); Gavrilescu Graţiela Leocadia - deputat PNL; Gerea Andrei Dominic - deputat PNL; Gheorghe Tinel - deputat PD-L; Grecea Maria - deputat PP-DD; Gudu Vasile - deputat PD-L; Guran Virgil - deputat PNL; Hărău Eleonora-Carmen - deputat PNL; Horga Vasile - deputat PNL; Iacob-Ridzi Monica Maria - deputat PP-DD; Ialomiţianu Gheorghe - deputat PD-L; Ibram Iusein - deputat UDTR (minoritãti); Iordache Florin - deputat PSD; Ispir Raluca-Cristina - deputat PNL; Itu Cornel - deputat PSD; Kelemen Hunor - deputat UDMR; Kereskényi Gábor - deputat UDMR; Laza-Matiuţa Liviu - deputat PD-L; Man Mircea - deputat PD-L; Marcu Viorica - deputat PNL; Mitrea Manuela - deputat PSD; Moisii Constantin - deputat PP-DD; Motreanu Dan-Ştefan - deputat PNL; Munteanu Ioan - deputat PSD; Murgu Neagu - deputat PP-DD; Nassar Rodica - deputat PSD; Neacşu Marian - deputat PSD; Nicolae Alexandri - deputat PNL; Oros Nechita-Adrian - deputat PNL; Pâslaru Florin-Costin - deputat PSD; Paul Maria-Andreea - deputat PD-L; Pistru-Popa Eusebiu-Manea - deputat PD-L; Preda Cezar-Florin - deputat PD-L; Răţoi Neculai - deputat PSD; Roman Cristian-Constantin - deputat FC; Roşca Lucreţia - deputat PSD; Roşca Mircea - deputat PNL; Sava Andrei-Valentin - deputat PSD; Sămărtinean Cornel-Mircea - deputat PD-L; Schelean Valeria-Diana - deputat PD-L; Secară Florin Mihail - deputat PD-L; Silaghi Ovidiu Ioan - deputat PNL; Simedru Dan Coriolan - deputat PNL; Stanciu Anghel - deputat PSD; Stoica Ştefan-Bucur - deputat PD-L; Surdu Raluca - deputat PNL; Szabó Ödön - deputat UDMR; Şcheau Ion - deputat PP-DD; Tararache Mihai - deputat PP-DD; Tămâian Ioan - deputat PNL; Tănase Răzvan-Ionuţ - deputat PP-DD; Teju Sorin - deputat PNL; Teodorescu Cătălin-Florin - deputat PD-L; Thuma Hubert Petru Ştefan - deputat PNL; Toader Mircea-Nicu - deputat PD-L; Turcan Raluca - deputat PD-L; Udrişte Gheorghe - deputat PD-L; Uioreanu Elena-Ramona - deputat PNL; Urcan Ionaş-Florin - deputat PD-L; Vladu Iulian - deputat PD-L; Vlădoiu Aurel - deputat PSD; Zisopol Dragoş Gabriel - deputat UER (minoritãti)
Număr de articole:7
Avizul Consiliului Legislativ:732/16.07.2013
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: Trimis la Cameră pentru dezbatere
Caracterul legii:Ordinară
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
10-06-2013 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b387 (adresa nr.bpi375/10/06/2013)
18-06-2013 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 18.07.2013)
18-06-2013 trimis pentru punct de vedere la Guvern
16-07-2013 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 732/16.07.2013 (favorabil)
03-09-2013 cu nr.L448 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
03-09-2013 trimis pentru raport la Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului (TERMEN: 03/12/2013)
03-09-2013 trimis pentru raport la Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport (TERMEN: 03/12/2013)
03-09-2013 trimis pentru aviz la Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital (TERMEN: 26/11/2013)
03-09-2013 trimis pentru aviz la Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi (TERMEN: 26/11/2013)
30-09-2013 prezentare în Biroul Permanent (termenul de depunere a raportului este 29.10.2013)
16-10-2013 Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital transmite avizul cu nr. 986-NEGATIV
30-10-2013 Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi transmite avizul cu nr. 225-NEGATIV
05-11-2013 Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului depune raportul cu nr. 336-NEGATIV
05-11-2013 Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport depune raportul cu nr. 342-NEGATIV
12-11-2013 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
19-11-2013 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
28-11-2013 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
10-12-2013 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
10-12-2013 respins de Senat (nr. voturi: DA= 65 NU=10 AB=1)

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- adresa de desesizare a Camerei care nu are competenţă de primă Cameră sesizată
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- aviz - Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital
- aviz - Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi
- raportul comisiei sesizate în fond
- adresa prin care se comunică respingerea iniţiativei legislative
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
Adresa poştală: Calea 13 Septembrie 1-3, sector 5, Bucureşti, 050711; Centrala: +40 21 414 1111 +40 21 316 0300.
Hartă Site
Go to top