Senatul României
Limba:
RO EN


  Data naşterii: 17.05.1953
Locul naşterii: Bordei Verde, jud.Braila
  Ion ROTARU
 
Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.09 Brăila,colegiul 1,
în data de 09.12.2012 validat la data de 19.12.2012

 
Formaţiunea politică: sigla Partidul Social Democrat
Grupul parlamentar: sigla Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat
Biroul permanent:
Secretar 19.12.2012

 Comisii permanente:
Comisia pentru sănătate publică - Membru, de la data de 20.12.2012



 Organizaţii de cooperare Parlamentară Internaţională:
sigla Forumul Parlamentar European pentru Populaţie şi Dezvoltare (EPF)
- Preşedinte, de la data de 9.4.2013

 Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Iordania
- Membru, de la data de 13.2.2013
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Thailanda
- Membru, de la data de 13.2.2013



Istoric activitate parlamentară:
CameraDe laPână la
Senat30 iun. 200814 dec. 2008
Senat15 dec. 200818 dec. 2012
Senat19 dec. 201219 dec. 2016
Senat21 dec. 2016 







Go to top