Senatul României
Limba:
RO EN


  Data naşterii: 17.05.1953
Locul naşterii: Bordei Verde, jud.Braila
  Ion ROTARU
 
Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.09 Brăila,
în data de 11.12.2016 validat la data de 21.12.2016

 
Formaţiunea politică: sigla Partidul Social Democrat
Grupul parlamentar: sigla Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat

 Comisii permanente:
Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială - Preşedinte, de la data de 22.12.2016
Comisia de validare - Membru, de la data de 21.12.2016




 Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Emiratele Arabe Unite
- Membru, de la data de 26.4.2017
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Federatia Rusa
- Membru, de la data de 26.4.2017
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Letonia
- Membru, de la data de 26.4.2017



Istoric activitate parlamentară:
CameraDe laPână la
Senat30 iun. 200814 dec. 2008
Senat15 dec. 200818 dec. 2012
Senat19 dec. 201219 dec. 2016
Senat21 dec. 2016 


Istoric Comisii permanente:
Comisia pentru sănătate publică - Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 31.1.2018



Organizaţii de cooperare Parlamentară Internaţională:
sigla Forumul Parlamentar European pentru Populaţie şi Dezvoltare (EPF) - Preşedinte, de la data de 28.12.2016 până la data de 12.3.2018


Go to top