Site-ul Senatului României folosește cookie. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosiri cookie-urilor conform OUG 13/24.04.2012 și REGULAMENTUL (UE) 2016/679. OK

Fisa Senator Viorel-Riceard BADEA

Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.43 Circumscripţia electorală pentru românii cu domiciliul în afara României,
în data de 11.12.2016 validat la data de 21.12.2016
Formaţiunea politică: Partidul Naţional Liberal Grupul parlamentar: Grupul parlamentar al Partidului Naţional Liberal
Biroul permanent:
Comisii permanente:
Comisia pentru politică externă Membru, de la data de 24.09.2018
Comisia pentru comunitățile de români din afara țării Preşedinte, de la data de 26.11.2019
Comisii comune:
Comisii speciale:
Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Grupul parlamentar de prietenie cu Liban Membru, de la data de 26.4.2017
Grupul parlamentar de prietenie cu Sultanatul Oman Membru, de la data de 26.4.2017
Grupul parlamentar de prietenie cu Emiratele Arabe Unite Membru, de la data de 26.4.2017
Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE) Membru Supleant, de la data de 1.3.2017
Istoric activitate parlamentară:
Camera De la Până la
Senat 15.12.2008 18.12.2012
Senat 19.12.2012 19.12.2016
Senat 21.12.2016 dd.MM.yyyy
Istoric Biroul permanent:
Istoric Comisii permanente:
Comisia pentru egalitatea de şanse Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 26.12.2016
Comisia pentru comunitățile de români din afara țării Preşedinte, de la data de 22.12.2016 până la data de 16.09.2018
Comisia pentru cultură şi media Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 23.09.2018
Comisia pentru comunitățile de români din afara țării Membru, de la data de 17.09.2018 până la data de 23.09.2018
Comisia pentru comunitățile de români din afara țării Secretar, de la data de 24.09.2018 până la data de 25.11.2019
Istoric Comisii comune:
Istoric Comisii speciale:
Istoric Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Istoric Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Go to top