Data naşterii: 21.06.1968
Locul naşterii: Craiova, jud. Dolj
  Viorel-Riceard BADEA
 
Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.43 Circumscripţia electorală pentru românii cu domiciliul în afara României,
în data de 11.12.2016 validat la data de 21.12.2016

 
Formaţiunea politică: sigla Partidul Naţional Liberal
Grupul parlamentar: sigla Grupul parlamentar al Partidului Naţional Liberal

 Comisii permanente:
Comisia pentru cultură şi media - Membru, de la data de 22.12.2016
Comisia românilor de pretutindeni - Preşedinte, de la data de 22.12.2016



 Organizaţii de cooperare Parlamentară Internaţională:
sigla Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE)
- Membru Supleant, de la data de 1.3.2017

 Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Liban
- Membru, de la data de 26.4.2017
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Sultanatul Oman
- Membru, de la data de 26.4.2017
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Emiratele Arabe Unite
- Membru, de la data de 26.4.2017



Istoric activitate parlamentară:
CameraDe laPână la
Senat15 Dec 200818 Dec 2012
Senat19 Dec 201219 Dec 2016
Senat21 Dec 2016 


Istoric Comisii permanente:
Comisia pentru egalitatea de şanse - Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 26.12.2016





Adresa poştală: Calea 13 Septembrie 1-3, sector 5, Bucureşti, 050711; Centrala: +40 21 414 1111 +40 21 316 0300.
Hartă Site
Go to top