Site-ul Senatului României folosește cookie. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosiri cookie-urilor conform OUG 13/24.04.2012 și REGULAMENTUL (UE) 2016/679. OK

Fisa Senator Laura-Iuliana SCÂNTEI

Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.24 Iaşi,
în data de 11.12.2016 validat la data de 21.12.2016
Formaţiunea politică: Partidul Naţional Liberal Grupul parlamentar: Grupul parlamentar al Partidului Naţional Liberal
Biroul permanent:
Comisii permanente:
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări Vicepreşedinte, de la data de 26.11.2019
Comisia de validare Membru, de la data de 21.12.2016
Comisii comune:
Comisii speciale:
Comisia specială comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru celebrarea Centenarului Marii Uniri şi a Războiului pentru Întregirea Neamului. Membru, de la data de 28.06.2017
Comisia specială comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru sistematizarea, unificarea şi asigurarea stabilităţii legislative în domeniul justiţiei. Membru, de la data de 27.09.2017
Comisia specială comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru coordonarea activităţilor parlamentare necesare pregătirii Preşedinţiei Consiliului Uniunii Europene din primul semestru al anului 2019 Membru, de la data de 11.10.2017
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea, modificarea și completarea propunerilor legislative în materie electorală. Membru, de la data de 19.06.2019
Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Grupul parlamentar de prietenie cu Irak Membru, de la data de 26.4.2017
Grupul parlamentar de prietenie cu Egipt Membru, de la data de 26.4.2017
Grupul parlamentar de prietenie cu Polonia Membru, de la data de 26.4.2017
Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Istoric activitate parlamentară:
Camera De la Până la
Senat 21.12.2016 dd.MM.yyyy
Istoric Biroul permanent:
Biroul Permanent Vicepreşedinte, de la data de 21.12.2016 până la data de 31.08.2017
Istoric Comisii permanente:
Comisia pentru constituţionalitate Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 12.09.2017
Comisia pentru cultură şi media Membru, de la data de 27.12.2016 până la data de 23.09.2018
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări Membru, de la data de 12.09.2017 până la data de 25.11.2019
Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională Membru, de la data de 24.09.2018 până la data de 25.11.2019
Istoric Comisii comune:
Istoric Comisii speciale:
Istoric Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Istoric Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Go to top