Site-ul Senatului României folosește cookie. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosiri cookie-urilor conform OUG 13/24.04.2012 și REGULAMENTUL (UE) 2016/679. OK

Fisa Senator Ovidiu-Liviu DONŢU

Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.35 Suceava,colegiul 3,
în data de 09.12.2012 validat la data de 19.12.2012
Formaţiunea politică: Partidul Social Democrat Grupul parlamentar: Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat
Biroul permanent:
Comisii permanente:
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări Membru, de la data de 09.11.2015
Comisia pentru constituţionalitate, libertăţi civile şi monitorizare a executării hotărârilor Curţii Europene a Drepturilor Omului Preşedinte, de la data de 03.11.2015
Comisii comune:
Comisia comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituţiei României Membru, de la data de 13.02.2013
Comisii speciale:
Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Grupul parlamentar de prietenie cu Norvegia Preşedinte, de la data de 13.2.2013
Grupul parlamentar de prietenie cu Finlanda Membru, de la data de 13.2.2013
Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Istoric activitate parlamentară:
Camera De la Până la
Senat 19.12.2012 19.12.2016
Istoric Biroul permanent:
Istoric Comisii permanente:
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări Membru, de la data de 20.12.2012 până la data de 02.02.2014
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări Vicepreşedinte, de la data de 03.02.2014 până la data de 08.11.2015
Istoric Comisii comune:
Istoric Comisii speciale:
Istoric Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Grupul parlamentar de prietenie cu Croatia Membru, de la data de 16.06.2014 până la data de 07.07.2016
Istoric Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Adunarea Parlamentară a OSCE (APOSCE) Membru Supleant, de la data de 07.02.2013 până la data de 19.12.2016
Go to top