Site-ul Senatului României folosește cookie. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosiri cookie-urilor conform OUG 13/24.04.2012 și REGULAMENTUL (UE) 2016/679. OK

Fisa Senator Ioan GHIŞE

Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.08 Braşov,colegiul 3,
în data de 09.12.2012 validat la data de 19.12.2012
Formaţiunea politică: Independent Grupul parlamentar: Grupul parlamentar Liberal Conservator
Biroul permanent:
Comisii permanente:
Comisia pentru egalitatea de şanse Membru, de la data de 24.03.2015
Comisii comune:
Comisii speciale:
Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Grupul parlamentar de prietenie cu Algeria Vicepreşedinte, de la data de 13.2.2013
Grupul parlamentar de prietenie cu Norvegia Membru, de la data de 13.2.2013
Grupul parlamentar de prietenie cu Malta Membru, de la data de 13.2.2013
Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Istoric activitate parlamentară:
Camera De la Până la
Camera Deputaţilor 16.10.1992 19.6.1996
Camera Deputaţilor 13.12.2004 14.12.2008
Senat 15.12.2008 18.12.2012
Senat 19.12.2012 19.12.2016
Istoric Biroul permanent:
Istoric Comisii permanente:
Comisia pentru regulament Preşedinte, de la data de 20.12.2012 până la data de 30.09.2014
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări Membru, de la data de 30.09.2014 până la data de 01.10.2014
Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială Membru, de la data de 01.10.2014 până la data de 23.03.2015
Istoric Comisii comune:
Comisia comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru elaborarea propunerilor legislative privind legile electorale, privind modificarea Legii partidelor politice şi a Legii privind finanţarea partidelor politice şi a campaniilor electorale Membru, de la data de 13.02.2013 până la data de 03.12.2014
Comisia permanentă a Camerei Deputaţilor şi Senatului privind Statutul deputaţilor şi al senatorilor, organizarea şi funcţionarea şedinţelor comune ale Camerei Deputaţilor şi Senatului Membru, de la data de 21.12.2012 până la data de 07.04.2015
Istoric Comisii speciale:
Istoric Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Istoric Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Go to top