Proiect de lege pentru modificarea art.9 şi 15 din Legea 393/2004 privind statutul aleşilor locali

Număr de înregistrare Senat: L721/2011
Număr de înregistrare Camera Deputaților: PLX535/2011
Adresa: -
Prima cameră:Camera Deputaților
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Ciobanu Gheorghe - deputat PD-L; Dugulescu Marius Cristinel - deputat PD-L; Ghiţă-Eftemie Stelian - deputat PD-L; Hogea Gheorghe - deputat PD-L; Păduraru Nicuşor - deputat PD-L; Petrescu Cristian - deputat PD-L; Spînu Teodor-Marius - deputat PD-L
Număr de articole:3
Avizul Consiliului Legislativ:1044/6.10.2011
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: Respins de Camera decizională
Caracterul legii:Organică
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
22-11-2011 adoptat de Camera Deputaților
23-11-2011 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b637 (adresa nr.plx535/2011/23/11/2011)
28-11-2011 cu nr.L721 prezentare în Biroul permanent; Senatul este Cameră decizională
28-11-2011 trimis pentru raport la Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări (TERMEN: 13/12/2011)
28-11-2011 trimis pentru raport la Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului (TERMEN: 13/12/2011)
27-04-2012 Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări depune raportul cu nr. 581-NEGATIV
27-04-2012 Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului depune raportul cu nr. 399-NEGATIV
29-05-2012 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
13-06-2012 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
18-06-2012 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
18-06-2012 respins de Senat (nr. voturi: DA= 71 NU=1 AB=0)

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- avizul Consiliului Legislativ
- punctul de vedere al Guvernului
- adresa cu privire la punctul de vedere formulat de Guvern
- raportul comisiei sesizate în fond
- adresa prin care se comunică respingerea iniţiativei legislative
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- forma adoptată de Camera Deputaţilor
Adresa poştală: Calea 13 Septembrie 1-3, sector 5, Bucureşti, 050711; Centrala: +40 21 414 1111 +40 21 316 0300.
Hartă Site
Go to top