Propunere legislativă pentru modificarea şi completarea Legii nr.217/2003 pentru prevenirea şi combaterea violenţei în familie

Număr de înregistrare Senat: L458/2017
Număr de înregistrare Camera Deputaților:
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Covaciu Severica-Rodica - senator PMP; Cseke Attila-Zoltan - senator UDMR; Derzsi Ákos - senator UDMR; Novák Csaba-Zoltán - senator UDMR; Resmeriță Cornel-Cristian - senator PSD; Salan Viorel - senator PSD; Ambrus Izabella-Agnes - deputat UDMR; Antal István-János - deputat UDMR; Apjok Norbert - deputat UDMR; Axinte Vasile - deputat PSD; Bârlădeanu Dragoş-Petruţ - deputat PSD; Benedek Zacharie - deputat UDMR; Benkő Erika - deputat UDMR; Biró Rozalia-Ibolya - deputat UDMR; Boboc Tudoriţa-Rodica - deputat PSD; Boboc Valentin Gabriel - deputat PSD; Bucura-Oprescu Simona - deputat PSD; Bulai Iulian - deputat USR; Căciulă Aurel - deputat PSD; Căruceru Aida-Cristina - deputat PSD; Chichirău Cosette-Paula - deputat USR; Chiriac Viorel - deputat PSD; Ciofu Tamara-Dorina - deputat PSD; Cocoş Vasile - deputat PSD; Csép Éva-Andrea - deputat UDMR; Csoma Botond - deputat UDMR; Dehelean Silviu - deputat USR; Drulă Cătălin - deputat USR; Erdei-Dolóczki István - deputat UDMR; Fădor Angelica - deputat PNL; Farago Petru - deputat UDMR; Holban Georgeta-Carmen - deputat PSD; Huncă Mihaela - deputat PSD; Intotero Natalia-Elena - deputat PSD; Ion Stelian-Cristian - deputat USR; Iurişniţi Cristina-Ionela - deputat USR; Kelemen Hunor - deputat UDMR; Kulcsár-Terza József-György - deputat UDMR; Lazăr Sorin - deputat PSD; Magyar Loránd-Bálint - deputat UDMR; Marica Petru-Sorin - deputat PSD; Mînzatu Roxana - deputat PSD; Moagher Laura-Mihaela - deputat PSD; Neaţă Eugen - deputat PSD; Nicolae Andrei - deputat PSD; Oprişcan Mihai Doru - deputat PNL; Oteşanu Daniela - deputat PSD; Păle Dănuţ - deputat PSD; Pană Adriana-Doina - deputat PSD; Paraschiv Rodica - deputat PSD; Popa Mihai Valentin - deputat PSD; Popa Ştefan-Ovidiu - deputat PSD; Popescu Nicolae-Daniel - deputat USR; Radu Anişoara - deputat PSD; Radu Nicolaie-Sebastian-Valentin - deputat PSD; Răduț Violeta - deputat PSD; Şarapatin Elvira - deputat PSD; Seidler Cristian-Gabriel - deputat USR; Seres Dénes - deputat UDMR; Solomon Adrian - deputat PSD; Spânu Ion - deputat PSD; Szabó Ödön - deputat UDMR; Tîlvăr Angel - deputat PSD; Toma Ilie - deputat PSD; Trăilă Cristina - deputat PNL; Tudor Beatrice - deputat PSD; Turcan Raluca - deputat PNL; Ursu Răzvan-Ion - deputat PSD; Vasilică Radu Costin - deputat PSD; Vass Levente - deputat UDMR; Velcea Nicolae - deputat PSD; Vlăducă Oana-Silvia - deputat PSD
Număr de articole:6
Avizul Consiliului Legislativ:846/13.10.2017
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: Trimis la Cameră pentru dezbatere
Caracterul legii:Organică
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise (1)

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
05-09-2017 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b393 (adresa nr.300/05/09/2017)
13-09-2017 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 13.10.2017)
13-09-2017 trimis pentru punct de vedere la Guvern
13-10-2017 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 846/13.10.2017 (favorabil)
13-11-2017 cu nr.L458 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
13-11-2017 trimis pentru raport la Comisia pentru egalitatea de şanse (TERMEN: 12/12/2017)
13-11-2017 trimis pentru raport la Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială (TERMEN: 12/12/2017)
13-11-2017 trimis pentru aviz la Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări (TERMEN: 05/12/2017)
13-11-2017 trimis pentru aviz la Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi (TERMEN: 05/12/2017)
12-12-2017 primire punct de vedere de la Guvern - cu nr. 1888/12.12.2017 (negativ)
14-12-2017 Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi transmite avizul cu nr. 465-FAVORABIL
21-02-2018 Comisia pentru egalitatea de şanse depune raportul cu nr. 127-NEGATIV
21-02-2018 Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială depune raportul cu nr. 188-NEGATIV
26-02-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
28-02-2018 cu nr.L458În şedinţa din 28.02.2018 plenul Senatului aprobă prelungirea termenului de adoptare tacită de la 45 la 60 de zile
28-02-2018 trimis pentru raport suplimentar la Comisia pentru egalitatea de şanse
28-02-2018 trimis pentru raport suplimentar la Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială
10-04-2018 adoptat de Senat (adoptat în condiţiile art.75 alin.(2) teza a III-a din Constituţia României, republicată)

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- adresa de desesizare a Camerei care nu are competenţă de primă Cameră sesizată
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- punctul de vedere al Guvernului
- aviz - Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi
- raportul comisiei sesizate în fond
- forma adoptată de Senat
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- Evaluare primară
Adresa poştală: Calea 13 Septembrie 1-3, sector 5, Bucureşti, 050711; Centrala: +40 21 414 1111 +40 21 316 0300.
Hartă Site
Go to top