Senatul României
Limba:
RO EN


  Data naşterii: 02.11.1962
  DERZSI Ákos
 
Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.05 Bihor,
în data de 11.12.2016 validat la data de 21.12.2016

 
Formaţiunea politică: sigla Uniunea Democrată Maghiară din România
Grupul parlamentar: sigla Grupul parlamentar al Uniunii Democrate Maghiare din România




 Organizaţii de cooperare Parlamentară Internaţională:
sigla Uniunea Interparlamentară (UIP)
- Trezorier, de la data de 1.3.2017

 Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Sultanatul Oman
- Membru, de la data de 26.4.2017
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Malta
- Secretar, de la data de 26.4.2017
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Israel
- Membru, de la data de 26.4.2017



Istoric activitate parlamentară:
CameraDe laPână la
Camera Deputaţilor15 dec. 200818 dec. 2012
Senat21 dec. 2016 


Istoric Comisii permanente:
Comisia economică, industrii şi servicii - Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 26.12.2016
Comisia pentru drepturile omului, egalitate de șanse, culte şi minorităţi - Secretar, de la data de 27.12.2016 până la data de 10.9.2018
Comisia pentru drepturile omului, egalitate de șanse, culte şi minorităţi - Membru, de la data de 11.9.2018 până la data de 16.9.2018





Go to top