Senatul României
Limba:
RO EN


  Data naşterii: 09.06.1965
Locul naşterii: Craiova, Dolj
  Mario-Ovidiu OPREA
 
Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.17 Dolj,
în data de 11.12.2016 validat la data de 21.12.2016

 
Formaţiunea politică: sigla Partidul Naţional Liberal
Grupul parlamentar: sigla Grupul parlamentar al Partidului Naţional Liberal

 Comisii permanente:
Comisia pentru constituţionalitate - Membru, de la data de 12.2.2018
Comisia pentru regulament - Membru, de la data de 25.6.2018



 Organizaţii de cooperare Parlamentară Internaţională:
sigla Uniunea Interparlamentară (UIP)
- Membru, de la data de 1.3.2017

 Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Croatia
- Membru, de la data de 26.4.2017
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Albania
- Membru, de la data de 26.4.2017
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Franta (Senat)
- Membru, de la data de 26.4.2017
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Serbia
- Membru, de la data de 26.4.2017



Istoric activitate parlamentară:
CameraDe laPână la
Senat13 dec. 200414 dec. 2008
Senat15 dec. 200818 dec. 2012
Senat19 dec. 201219 dec. 2016
Senat21 dec. 2016 

Istoric Biroul permanent:
Biroul Permanent 1.2.2018 până la data de 2.9.2018
Biroul Permanent 3.9.2018 până la data de 25.9.2018

Istoric Comisii permanente:
Comisia pentru sănătate publică - Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 12.2.2018
Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport - Membru, de la data de 27.12.2016 până la data de 1.10.2018



Organizaţii de cooperare Parlamentară Internaţională:
sigla Forumul Parlamentar European pentru Populaţie şi Dezvoltare (EPF) - Membru, de la data de 28.12.2016 până la data de 12.3.2018


Go to top