Data naşterii: 19.05.1967
  Lucian ROMAȘCANU
 
Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.10 Buzău,
în data de 11.12.2016 validat la data de 21.12.2016

 
Formaţiunea politică: sigla Partidul Social Democrat
Grupul parlamentar: sigla Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat

 Comisii permanente:
Comisia pentru politică externă - Membru, de la data de 11.9.2018
Comisia pentru cultură şi media - Secretar, de la data de 17.9.2018



 Organizaţii de cooperare Parlamentară Internaţională:
sigla Adunarea Parlamentară a OSCE (APOSCE)
- Preşedinte, de la data de 4.7.2018

 Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Slovenia
- Membru, de la data de 26.4.2017
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Turcia
- Membru, de la data de 26.4.2017
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Israel
- Membru, de la data de 26.4.2017



Istoric activitate parlamentară:
CameraDe laPână la
Senat21 Dec 2016 


Istoric Comisii permanente:
Comisia pentru cultură şi media - Secretar, de la data de 22.12.2016 până la data de 4.1.2017
Comisia pentru cultură şi media - Preşedinte, de la data de 5.1.2017 până la data de 31.8.2017
Comisia pentru afaceri europene - Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 3.9.2017
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții - Membru, de la data de 4.9.2017 până la data de 10.9.2018
Comisia pentru cultură şi media - Membru, de la data de 1.2.2018 până la data de 16.9.2018


Istoric Comisii speciale:
Comisia specială comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru celebrarea Centenarului Marii Uniri şi a Războiului pentru Întregirea Neamului. - Preşedinte, de la data de 28.6.2017 până la data de 12.9.2017



Adresa poştală: Calea 13 Septembrie 1-3, sector 5, Bucureşti, 050711; Centrala: +40 21 414 1111 +40 21 316 0300.
Hartă Site
Go to top